Główny Inspektor Sanitarny postanowił wycofać z obrotu trzy popularne sosy. Decyzja ta ma związek z informacjami przekazanymi przez firmę Nestlé Polska S.A. W produktach wykryto obecność związku, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla pewnej grupy osób.
Wycofane sosy – szczegóły produktów
Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczy sosów marki Winiary. W udostępnionym przez GIS ostrzeżeniu podano więcej informacji na temat poszczególnych produktów:
WINIARY Sos Boloński (500 g):
- nr partii 240423B/1, data minimalnej trwałości 04.2026
- nr partii 240423C/1, data minimalnej trwałości 04.2026
WINIARY Sos pomidorowy do spaghetti (500 g):
- nr partii 240422A/1, data minimalnej trwałości 04.2026
- nr partii 240422B/1, data minimalnej trwałości 04.2026
WINIARY Sos amerykański BBQ z syropem z palonego cukru (348 g)
- nr partii 240420A/1, data minimalnej trwałości 04.2025
- nr partii 240421A/1, data minimalnej trwałości 04.2025
Producentem wskazanych partii jest Nestlé Polska S.A. z siedzibą przy ulicy Domaniewskiej 32 w Warszawie. Firma podjęła już niezbędne kroki w celu wycofania wymienionych wyżej produktów ze sprzedaży. Wystosowała też specjalny komunikat do klientów.
Dlaczego wycofano sosy Winiary ze sprzedaży?
Jak przekazała firma Nestlé Polska S.A. powodem wycofania sosów Winiary z obrotu jest niezamierzona obecność glutenu w jednym z surowców wykorzystanych w procesie produkcji. „Ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na osoby z nietolerancją glutenu lub alergią na pszenicę. Produkty te nie są opatrzone na etykietach informacją o obecności glutenu. Konsumentom z nietolerancją glutenu lub alergią na pszenicę zalecamy, aby w ramach środków ostrożności nie spożywali ww. wyrobów” – czytamy w udostępnionym komunikacie. Klienci, którzy zakupili wycofane sosy Winiary mogą dokonać wymiany produktów. W tym celu trzeba skontaktować się z Serwisem Konsumenta. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 16 16 66 lub wysłać wiadomość e-mail na adres: [email protected].
Jak objawia się nietolerancja glutenu i alergia na pszenicę?
Nietolerancja glutenu i alergia na pszenicę dają podobne objawy. Najczęściej pojawiają się symptomy takie jak na przykład:
- migrenowe bóle głowy,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- uczucie pełności,
- zmęczenie i osłabienie,
- wysypka na ciele,
- zmiany zachowania,
- bóle stawów i mięśni itp.
U niektórych osób z alergią spożycie glutenu może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Ten stan zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Pacjent musi otrzymać pomoc jak najszybciej. Polega ona na wstrzyknięciu adrenaliny.
Czytaj też:
Łączę makaron tym szybkim sosem i mam gotowy obiad. Z kilku składników robię prawdziwy rarytasCzytaj też:
Zamiast masła i śmietany biorę jedno warzywo. Makaron z sosem cytrynowym od razu staje się zdrowszy