Pomysł na obiad, który dziś chciałabym ci zaproponować to kutaby (qutab), czyli azerbejdżańskie pierogi. Różnią się od naszych klasycznych przysmaków zarówno jeśli chodzi o smak, jak i wygląd. Są znacznie większe i płaskie. Przypominają naleśniki. Można je wypełnić wytrawnym lub słodkim farszem. Osobiście wolę wersję „na słono”. Nie wymagają wiele pracy, a smakują wybornie. Musisz ich spróbować, by się o tym przekonać.
Jak zrobić azerbejdżańskie pierogi (kutaby)?
Do przyrządzenia tych przysmaków nie potrzeba wielu składników. Ciasto powstaje na bazie czterech produktów. Chodzi o mąkę, wodę, sól i olej. To, czym wypełnisz pierogi, zależy tak naprawdę tylko od ciebie. Ja tym razem postawiłam na jedną z najprostszych, wegetariańskich wersji, ale możesz równie dobrze sięgnąć po inne warianty.
Przepis: Kutaby
Te azerbejdżańskie pierogi zaskakują smakiem, a są bardzo proste w przygotowaniu. To świetny pomysł nie tylko na obiad, ale też przekąskę.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na ciasto:
- 600 g mąki
- 250 ml wody
- łyżka oleju
- łyżeczka soli
Na farsz:
- 500 g pieczarek
- tłuszcz do smażenia
- sól
- pieprz
Dodatkowo:
- mąka do oprószenia stolnicy
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaPrzesiej mąkę do miski. Dodaj sól, wodę i olej. Całość dokładnie wymieszaj. Ciasto powinno być gęste, ale elastyczne. Wyrabiaj je przez kilka minut, a potem przykryj miskę ściereczką i odstaw na około 30 minut.
- Szykowanie farszuW czasie, gdy ciasto odpoczywa, zrób farsz. Oczyść pieczarki i pokrój je, a następnie posmaż na złoty kolor. Dobraw je solą i pieprzem.
- Przygotowywanie pierogówOdrywaj od ciasta niewielkie kawałki. Każdy z nich rozwałkuj na cienki placek. Na jednej połowie ciasta połóż cienką warstwę farszu. Drugą zawiń i zlep brzegi ciasta.
- Smażenie pierogówSmaż pierogi na suchej, dobrze rozgrzanej patelni po 1,5 minuty z każdej strony.
Czym napełnić kutaby?
Azerbejdżańskie pierogi możesz wypełnić dowolnie wybranym farszem. W roli nadzienia dobrze sprawdzi się mieszanka mięsa mielonego i pomidorów. Dobrym rozwiązaniem jest też połączenie szpinaku z serem feta, mozzarellą lub mascarpone. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by nafaszerować kutaby podsmażanymi wcześniej warzywami, na przykład posiekaną papryką, kawałkami cukinii, cebuli, czosnku i pomidorów. Świetnie smakuje też połączenie kaszy gryczanej lub ryżu z grzybami. Nie zapomnij o ziołach i przyprawach. Sięgnij nie tylko po sól czy pieprz. Wykorzystaj również inne produkty (kolendrę, natkę pietruszki, tymianek, oregano, rozmaryn itp.). Tak naprawdę jedyne, co cię ogranicza, to wyobraźnia.
Z czym podawać azerbejdżańskie pierogi?
Kutaby możesz serwować z ulubionym dipem. Radzę, by nie sięgać po gotowe produkty dostępne w sklepach. Zwykle zawierają duże ilości zbędnych składników, na przykład cukru, soli i konserwantów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie tego typu dodatków na własną rękę. Wystarczy wymieszać jogurt naturalny z przyprawami lub ziołami. W ten sposób w kilka chwil stworzysz domowy sos czosnkowy lub koperkowy.
Jeśli chcesz przygotować dip pomidorowy, zmiksuj pomidory z czosnkiem, oliwą, pieprzem, solą, oregano i bazylią. Ilość poszczególnych składników zależy od twoich preferencji smakowych.
Czytaj też:
Te pierogi zaserwowała mi znajoma dietetyczka. Są znacznie zdrowsze od klasycznych i nie tucząCzytaj też:
Koniec ze sklejającymi się pierogami podczas gotowania. Musicie dodać tylko odrobinę tego produktu