Syrop z cebuli to domowy specyfik, który od pokoleń stosowany jest w leczeniu przeziębienia. Pamiętam, jak moja babcia robiła mi go jesienią, gdy pierwsze chłodniejsze dni wiązały się z pojawieniem u mnie kaszlu i bólu gardła. Choć nie lubiłam smaku mikstury, stawiała mnie prędko na nogi.
Syrop z cebuli jest wyjątkowo skuteczny
Choć ten domowy środek na przeziębienie nie dla wszystkich będzie apetyczny, jego właściwości lecznicze są nieocenione. W cebuli zawarte są substancje czynne wykazujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Skorzystanie z takiego wsparcia przy wystąpieniu kaszlu – zarówno suchego, jak i mokrego – podrażnienia gardła, chrypki czy kataru będzie bardzo dobrym pomysłem.
Cebula obfituje też w witaminę C, która słynie z działania wzmacniającego odporność. W niepozornym syropie – który kosztuje grosze – kryje się zatem więcej niż w niejednym specjalistycznym leku. Na dodatek zrobienie go jest banalne.
Jak zrobić syrop na przeziębienie?
Receptura na ten syrop jest bardzo prosta. Kroisz obraną cebulę i umieszczać j a w słoiku wraz z cukrem i odrobiną wody. Po kilku godzinach w cieple, składniki zawarte w warzywie przejdą do płynu i będziesz mogła pić cenny wyrób.
Przepis: Syrop z cebuli
Prosty domowy środek na przeziębienie, który zrobisz w 5 minut.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 26 w każdej porcji
Składniki
- 2 duże cebule
- 4 cukru
- 250 ml wody
Sposób przygotowania
- Uszykowanie cebuliCebule obierz z łupiny. Pokrój w cienkie plasterki.
- Nastawianie syropuWarzywo przenieś do słoika wraz z cukrem tak, aby słodki dodatek znalazł się pomiędzy kawałkami cebuli. Całość zalej wodą. Zamknij słoik i odstaw go na kilka godzin w ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedź syrop przez sito.
Dawkowanie syropu z cebuli
Zalecana ilość środka na przeziębienie zależy od wieku chorego. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat mogą wypić 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie, a dzieci w wieku 6-12 lat 1 łyżeczkę syropu z cebuli 3 razy na dobę. Młodszym pacjentom taki specyfik nie powinien być podawany bez konsultacji z lekarzem. Nie należy go też przyjmować dłużej niż przez 7 dni.
Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych dolegliwości syrop z cebuli nie zastąpi leczenia prowadzonego przez lekarza. Traktuj go bardziej jako wsparcie niż jako niezawodny środek na każdą niedogodność ze strony górnych dróg oddechowych.
Czytaj też:
Dodaję tę przyprawę do mleka i robię „eliksir zdrowia”. Niezawodny w walce z przeziębieniemCzytaj też:
Te dwie przyprawy dodaję do jogurtu. Poprawiają trawienie, dbają o sylwetkę i walczą z przeziębieniem