Smażony karp, kutia, czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, łazanki z kapustą i grzybami, makowce, serniki, pierniki… Repertuar przysmaków, które trafiają na polskie stoły w okresie Bożego Narodzenia jest bardzo bogaty i różnorodny. A jakimi potrawami zajadają się mieszkańcy innych krajów podczas świąt? Sprawdź.
Bożonarodzeniowe potrawy z różnych stron świata
W Kraju Kwitnącej Wiśni „znakiem rozpoznawczym” Bożego Narodzenia jest smażony kurczak rodem z KFC lub McDonalda. Japończycy zazwyczaj zamawiają go do domu razem z ryżową zapiekanką. Przysmak można znaleźć w ofercie nie tylko popularnych restauracji i barów szybkiej obsługi, ale też wielu supermarketów. Świąteczną tradycję celebruje się w Japonii tylko w Wigilię.
Na Węgrzech największym bożonarodzeniowym smakołykiem jest szaloncukor, czyli słodkie pralinki z nadzieniem waniliowym, orzechowym lub marcepanowym. W roli farszu często występuje też galaretka. Na świątecznym stole goszczą również inne przysmaki, między innymi strucla z makiem i orzechami, karp, zupa rybna i chłodnik z wiśni.
W Meksyku na bożonarodzeniowym stole królują mięsa, a dokładniej mówiąc indyk nadziewany mięsem mielonym i warzywami. Faszerowanym drobiem zajadają się również w święta mieszkańcy Stanów Zjednoczonych (USA). Często sięgają też po zapiekankę z fasoli. Z kolei w Wielkiej Brytanii pieczonego indyka podaje się w towarzystwie puddingu na bazie suszonych owoców, orzechów i przypraw. Nieodłącznym elementem świątecznego menu są też ciasteczka wypełnione suszonymi owocami.
Inne bożonarodzeniowe przysmaki
W Czechach serwuje się smażonego karpia, zupę rybną, sałatkę ziemniaczaną oraz małe kruche ciasteczka. Z kolei na Słowacji podaje się zupę grzybową z golonką i kiełbasą, kapustnicę z mięsem, kiełbasą i grzybami, naleśniki z ciasta ziemniaczanego, a niekiedy również chleb z miodem i czosnkiem. Najbardziej zbliżone do polskich tradycje panują zwykle na Litwie, gdzie króluje barszcz z uszkami, karp faszerowany w galarecie i kisiel żurawinowy.
Czytaj też:
Jak smażyć rybę? Większość Polaków popełnia błąd, przez który wychodzi sucha i niesmacznaCzytaj też:
Ta kawa to klucz do długowieczności. Dodaj do naparu 2 składniki, a wzmocnisz jego działanie