Diety typu śródziemnomorskiego – bogate w warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i produkty pełnoziarniste i zwykle z wyłączeniem czerwonego mięsa – były przedmiotem licznych badań na temat zdrowia i żywienia.
Istniejące badania wykazały, że wiele osób stosujących dietę śródziemnomorską może mieć lepsze zdrowie serca i metabolizmu, żyć dłużej, a nawet mieć lepsze zdrowie psychiczne.
Nowe badanie przeprowadzone przez specjalistów z instytucji z ośmiu krajów – w tym z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech i University College Cork w Irlandii – dodaje teraz do listy potencjalnych korzyści wynikających z diety śródziemnomorskiej.
Naukowcy – którzy raportują swoje odkrycia w czasopiśmie „Gut” – pracowali z danymi pochodzącymi z kohorty ponad 600 starszych osób dorosłych w pięciu krajach. Odkryli, że dieta śródziemnomorska wydaje się poprawiać zdrowie jelit osób starszych.
Dieta śródziemnomorska gwarantem dobrego zdrowia?
Zdaniem naukowców pozytywne zmiany były prawdopodobnie spowodowane tym, że dieta śródziemnomorska zapewniła spójne źródło kluczowych składników odżywczych, w tym błonnika pokarmowego oraz kluczowych witamin i minerałów, takich jak witaminy C, B-6 i B-9, a także miedź, potas, żelazo, mangan i magnez.
Kiedy skorygowali swoje ustalenia pod kątem potencjalnych czynników zakłócających, takich jak wiek i wskaźnik masy ciała, badacze zauważyli, że powiązania między dietą śródziemnomorską a lepszym zdrowiem jelit pozostały.
Czytaj też:
BIałe warzywa – dlaczego warto regularnie po nie sięgać?