Zarówno awokado, jak i tofu mają na tyle neutralny smak, że po dodaniu odpowiednich składników doskonale smakują i na słono, i na słodko – choć w tej wersji najrzadziej goszczą na naszych stołach. Oto kilka najlepszych sposobów na przygotowanie tych dwóch pokarmów na słodko – w nieco mniej oczywistej wersji. Polecamy!
Przepis na pyszny, czekoladowy mus z... tofu
Składniki:
- pół szklanki rozpuszczonej czekolady dobrej jakości (z wysoką zawartością procentową kakao) lub 3-4 stołowe łyżki samego kakao (jeśli zależy nam na zmniejszeniu kaloryczności deseru)
- duże opakowanie tofu w naturalnym smaku (około 300 g)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- szczypta cynamonu do smaku
- 1 łyżka miodu, syropu z agawy lub płynnej stewii (można pominąć)
Tofu wkładamy do wysokiego naczynia, dodajemy wanilię i cynamon (ewentualnie odrobinę miodu lub syropu z agawy), a następnie blendujemy na gładką masę. Potem dodajemy lekko przestudzoną rozpuszczoną czekoladę (lub samo kakao) i znów wszystko miksujemy. Na koniec przekładamy mus do osobnych kokilek i schładzamy w lodówce. Jeśli potrzymamy go dłużej w zamrażarce, wyjdą nam czekoladowe lody z tofu.
Zdrowy deser z awokado. Błyskawiczny przepis na pyszny mus
Składniki:
- 2-3 duże awokado
- 22 ml soku z limonki lub cytryny
- 120 ml bitej śmietany (można zastąpić ubitym mleczkiem kokosowym)
- 1 łyżeczka startej skórki cytryny
- 1 łyżeczka miodu, płynnej stewii lub syropu z agawy
- garść prażonych płatków migdałowych lub wiórków kokosowych do posypania
Zaczynamy od starcia na tarce dobrze umytej skórki cytryny i wyciśnięcia soku z tego owocu. Potem obieramy awokado, usuwamy pestkę i skórkę, a następnie dzielimy je na połówki. Dodajemy śmietankę lub gęste mleczko kokosowe, słodzimy stewią lub miodem i miksujemy wszystkie składniki na gładką, aksamitnie puszystą masę.
Gotowy mus przekładamy za pomocą łyżki do lodów do osobnego naczynia i schładzamy w lodówce (jeśli włożymy je do zamrażalnika, to wyjdą nam... lody z awokado). Wierzch możemy posypać uprażonymi wcześniej płatkami migdałowymi lub kawałkami kokosa. Smacznego!
Dlaczego tofu i awokado są zdrowe? Zalety i przeciwwskazania
W bogatym w białko tofu znajdziemy wszystkie aminokwasy niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu, a także izoflawony (poprawiające elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszające ich stan zapalny), mangan, wapń, selen, fosfor, miedź, cynk, magnez i żelazo. Nie powinny po niego sięgać jednak osoby mające problemy z tarczycą, kamicą nerkową lub z nowotworami piersi, a także alergicy uczuleni na ten produkt. Dzięki fitohormonom może za to łagodzić objawy menopauzy i regulować poziom cholesterolu.
Awokado z kolei zawiera tyle potasu, że może obniżać poziom ciśnienia krwi (w 100 g ma 495 mg potasu). Ekolodzy ostrzegają, że hodowla tej rośliny wymaga sporo wody, a ratownicy medyczni nie kryją, że na oddziałach ratunkowych stale przybywa osób, które boleśnie pokaleczyło ręce przy pozbywaniu się pestki.
Trudno pominąć jednak liczne walory zdrowotne awokado – ma sporo błonnika i kwasu foliowego, szybko syci, reguluje stężenie cholesterolu i koi nerwy – warto go więc stosować za każdym razem, kiedy chcemy sobie poprawić nastrój.
Czytaj też:
Dlaczego awokado jest zdrowe? Oto lista właściwości, o których warto wiedziećCzytaj też:
Przepis na francuski klasyk w zdrowszej wersji. Jak zrobić wegański creme brûlée z 4 składników?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.