Wiosna to czas, kiedy pokrzywy są najsmaczniejsze. Warto po nie sięgać, bo pokrzywa to prawdziwa bomba zdrowia. Z pokrzywy można zrobić herbatkę, ale z liści można także zrobić zdrową, kremową zupę.
Jakie właściwości ma pokrzywa?
Pokrzywa to surowiec znany w zielarstwie od dawna. Nic dziwnego – pokrzywa jest m.in. źródłem witamin A, C, E, K oraz witamin z grupy B, oprócz tego zawiera żelazo, fosfor, wapń, mangan czy krzem. Herbatka pokrzywowa podnosi poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, dlatego jest zalecana przy anemii. Pomaga oczyszczać organizm, działa moczopędnie i usprawnia pracę przewodu pokarmowego.
Jak zbierać pokrzywę?
Na spacerze pokrzywy zwykle unikamy ze względu na jej nieprzyjemnie parzące listki. Wystarczy jednak założyć zwykłą rękawiczkę ogrodniczą, albo zrywać pokrzywę przez foliowy woreczek. Najlepiej zrywać górne, młode listki, są najlepsze! Ważne, aby zbierać pokrzywę z dala od zanieczyszczonych ulic i centrów miast. Pokrzywę mogą zbierać nawet początkujący zielarze, bo trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną rośliną.
Jak zrobić zupę z pokrzyw?
Przepis na zupę z pokrzyw jest dziecinnie prosty. Tak naprawdę wystarczy dobry warzywny bulion, kilka ziemniaków i solidna porcja świeżej pokrzywy. Wiele osób martwi się, czy nie poparzy sobie przewodu pokarmowego, jedząc pokrzywę. Jedzenie pokrzywy jest bezpieczne, wystarczy potraktować ją wrzątkiem i traci swoje parzące właściwości. Ważne jest, aby nie gotować pokrzywy długo – wystarczy dosłownie minuta. Pokrzywy mają charakterystyczny smak i nie każdy je polubi. I na to jest rada. Jeśli nie przepadasz za smakiem pokrzywy, ale chcesz cieszyć się jej wyjątkowymi właściwościami – zrób zupę szpinakowo-pokrzywową. Wystarczy, że część pokrzywy zastąpisz liśćmi szpinaku (w dowolnych proporcjach). Na tej samej zasadzie może również zrobić krem z pokrzywy i brokułów.
Zielona zupa z pokrzyw jest nie tylko oryginalnym daniem, ale przede wszystkim idealnym na wiosenne przesilenie i osłabienie. Wzmocni, oczyści, doda energii i pomoże zachować zdrową sylwetkę!
Przepis: Zupa z pokrzyw
Wegetariańska zupa z popularnych chwastów to źródło cennych dla zdrowia składników.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 litr bulionu warzywnego
- świeża pokrzywa (2-4 szklanki)
- ząbek czosnku
- 3 ziemniaki
- mała cebula
- ok. szklanki białego, wytrawnego wina
- łyżka oleju o neutralnym smaku (np. rzepakowy lub winogronowy)
- sól, pieprz
- 4 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego
Sposób przygotowania
- Przygotuj ziemniakiZiemniaki posłużą do zagęszczenia zupy i podkręcą jej smak. Obierz ziemniaki i pokrój je w plasterki. Pokrój cebulę. Rozgrzej olej, wrzuć cebulę na patelnię, a kiedy się zeszkli, dodaj ziemniaki. Duś pod przykryciem, podlewając białym winem, aż ziemniaki będą całkowicie miękkie. Dopraw solą i pieprzem.
- Zrób zupęZagotuj bulion warzywny. Dodaj do niego uduszone ziemniaki z cebulką, gotuj chwilę. Posiekaj czosnek, pokrzywę dobrze płucz i wrzuć razem do zupy. Gotuj jeszcze minutę. Zmiksuj wszystko na gładko (ilość pokrzywy zależy od twoich preferencji, krótkie gotowanie pozwoli zachować jej prozdrowotne właściwości i piękny, zielony kolor)
- Podaj zupęW razie potrzeby dopraw zupę solą i pieprzem. Rozlej do misek i podawaj z kleksem śmietany lub jogurtu naturalnego.
Czytaj też:
Ten uciążliwy chwast leczy podagrę, wspiera wątrobę i... pasuje do sałatek. Jak wykorzystać podagrycznik?Czytaj też:
Napar z forsycji na odporność. To ostatni dzwonek na zebranie kwiatów forsycji