Szarlotka inflacyjna. Skąd taka nazwa ciasta z jabłkami? Wbrew pozorom nie jest ona przypadkowa. Powstała, by podkreślić, że deser można łatwo przygotować, nawet gdy nie dysponuje się dużym budżetem (na przykład w czasach galopującej inflacji). Nie ma w nim bowiem jednego dość drogiego składnika – masła. Nie traci jednak przez to ani jego smak ani wygląd. Jest pyszne i świetnie się prezentuje w otoczeniu innych słodkich przysmaków, takich jak delikatny i puszysty sernik bez spodu czy makowiec.
Przepis: Szarlotka inflacyjna
Niedrogie i obłędnie pyszne ciasto z jabłkami podbije serce niejednego łasucha, nie tylko w świąteczny czas.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 3 jajka
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 1 kg jabłek
- 0,5 szklanki oleju rzepakowego
- 0,5 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- cukier puder do posypania (opcjonalnie)
Sposób przygotowania
- Przygotowanie jabłekJabłka umyjcie, obierzcie ze skórki i usuńcie z nich gniazda nasienne, a następnie pokrójcie owoce na mniejsze kawałki i posypcie cynamonem. Możecie je też zblendować. Rada: Jedno lub dwa jabłka pokrójcie w cienkie plasterki razem ze skórką i pozostawcie do dekoracji ciasta.
- Przygotowanie ciastaPołączcie mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. W osobnym naczyniu ubijcie jajka za pomocą miksera. Powoli dodajcie do nich cukier i pozostałe sypkie składniki. Nie przerywajcie miksowania. Na koniec cienką strużką dolejcie olej. Wszystkie składniki powinny się dobrze ze sobą połączyć.
- Pieczenie szarlotkiWyłóżcie formę papierem do pieczenia. Wylejcie ciasto. Wrzućcie do niego pokrojone jabłka z cynamonem. Pieczcie ciasto w temperaturze 180 stopni przez 30 minut. Gdy ostygnie możecie je posypać cukrem pudrem lub udekorować plasterkami jabłek.
Pamiętajcie, że możecie dowolnie modyfikować przepis, jeśli chodzi o ilość cukru, w zależności od indywidualnych upodobań. To samo dotyczy ilości jabłek i sposobu ich przygotowania. Możecie je pokroić, zetrzeć na tarce albo zblendować.
Dlaczego do szarlotki dodaje się masło?
Masło występuje w niemal wszystkich przepisach na szarlotkę. To główny składnik kruchego ciasta. Mogłoby się więc wydawać, że bez niego żadne ciasto z jabłkami nie ma racji bytu. Nic bardziej mylnego. Masło z powodzeniem zastąpi inny, dużo tańszy tłuszcz – olej rzepakowy, tak jak ma to miejsce w naszej recepturze. Ciasto na tym nie straci, a wy zaoszczędzicie trochę pieniędzy. W okresie świątecznym każda złotówka się przyda.
Jakie jabłka do szarlotki wybrać?
Jabłka to jeden z podstawowych składników szarlotki inflacyjnej i każdej innej „wariacji” na temat tego ciasta. Od jakości owoców zależy w dużej mierze smak całego deseru, a także jego jakość? Jakie produkty sprawdzą się więc najlepiej? W tym przypadku wiele zależy od waszych osobistych preferencji. Najpopularniejszym wyborem są jednak antonówki, czyli jedna z najstarszych odmian jabłek. Owoce mają nieregularny kształt, zielonożółtą skórkę oraz jasny miąższ. Są soczyste i bardzo aromatyczne. Mają kwaskowaty posmak, dzięki czemu doskonale równoważą słodycz ciasta. Jeśli nie macie pod ręką antonówek, sięgnijcie po szarą lub złotą renetę. Pamiętajcie, by kupować dojrzałe owoce.
Czytaj też:
Jak uniknąć zakalca w szarlotce? Proste triki na pyszne ciastoCzytaj też:
Szarlotka z bezą. Przepis na ciasto z jabłkami „pod chmurką”