Bazą tego zimowego syropu są mandarynki. Te owoce nie tylko świetnie smakują, ale też dostarczają wielu cennych składników odżywczych oraz mikroelementów. Zawierają sporą dawkę przeciwutleniaczy, które wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, zwalczają wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia i chronią komórki przed uszkodzeniami. Redukują też stany zapalne, a to jeden z czynników odpowiedzialnych za rozwój różnego rodzaju chorób, w tym schorzeń o podłożu nowotworowym. Co więcej, dzięki zawartości potasu mandarynki obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia.
Jak zrobić syrop z mandarynek na przeziębienie?
Przygotowanie syropu jest bardzo proste. Wystarczy połączyć zmiksowane mandarynki z paroma składnikami, które wzmocnią działanie mikstury. Chodzi o miód, napar z goździków, pieprz, cynamon, kurkumę i imbir. Te produkty wykazują właściwości antybakteryjne, dzięki czemu wspomagają leczenie infekcji i walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jednocześnie działają rozgrzewająco i napotnie, a co za tym idzie ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu.
Przepis: Syrop z mandarynek
Wspomaga leczenie przeziębienia i wzmacnia odporność.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 godz. 15 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 21 w każdej porcji
Składniki
- 300 ml wody
- 4-6 mandarynek
- 10-15 goździków
- 5 g cynamonu
- 5 g kurkumy
- 2-3 cm imbiru
- 2-3 łyżki płynnego miodu
- szczypta czarnego pieprzu
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówObierz mandarynki. Usuń z nich pestki i białe błonki. Zalej goździki ciepłą wodą i odstaw je na 10-15 minut. Przecedź powstały napar. Zetrzyj korzeń imbiru na tarce o drobnych oczkach.
- Łączenie składnikówWrzuć kawałki mandarynek do blendera. Dodaj przestudzony napar z goździków, kurkumę, pieprz, imbir i cynamon. Zmiksuj całość. Na koniec dodaj miód i dokładnie wszystko wymieszaj.
Po przygotowaniu warto odstawić syrop na godzinę, by składniki się przegryzły. Rada: Nie podgrzewaj syropu, bo straci wiele cennych właściwości.
Jak pić i przechowywać syrop z mandarynek?
Syrop najlepiej pić po jednej łyżce na dobę. Trzeba przechowywać go w lodówce, w szczelnie zamykanym naczyniu (maksymalnie do siedmiu dni). Warto przygotowywać mniejsze porcje i spożywać je na bieżąco. Specyfik może złagodzić początkowe objawy infekcji i wspomóc leczenie przeziębienia. Jeśli jednak niepokojące objawy nie ustępują lub nie zmniejszają się, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów ze strony organizmu.
Czy każdy może pić syrop mandarynkowy?
Bezwzględnym przeciwskazaniem do spożywania syropu jest alergia na znajdujące się w nim składniki (mandarynki, cynamon etc.). Powinny na niego uważać osoby z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, na przykład zespołem jelita drażliwego czy zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), a także pacjenci w trakcie farmakoterapii. Związki zawarte w syropie mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami i nasilać lub osłabiać ich działanie, wywołując nieprzewidziane skutki uboczne.
Czytaj też:
Polacy jedzą na kilogramy żywność, która nie istnieje. Dietetyk obala mit o naturalnych probiotykachCzytaj też:
To najgorsze diety, a stosują je tysiące Polaków. Dietetyk o jednej z nich: przeraża mnie