Ciecierzyca uprawiana jest w krajach Bliskiego Wschodu od tysięcy lat. W Polsce to również żadna nowość, jednak trzeba przyznać, że dopiero w ostatnich latach zyskała na popularności, a to dzięki zwiększeniu świadomości na temat zdrowego odżywiania. Swoje zasługi mają także wegetarianie i weganie, którzy promują dania bezmięsne, opierające się bardzo często na roślinach strączkowych.
Jako bogate źródło witamin, minerałów i błonnika, ciecierzyca może oferować wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa trawienia, wspomaganie kontroli masy ciała i zmniejszanie ryzyka kilku chorób.
Dlaczego warto jeść cieciorkę?
-
Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka roślinnego, co czyni je odpowiednim wyborem dla tych, którzy nie jedzą produktów zwierzęcych.
-
Jest niskokaloryczna – zawiera 46 kalorii na porcję 1 uncji (28 gramów). Ciecierzyca dostarcza także różnorodnych witamin i minerałów, a także przyzwoitą ilość błonnika i białka.
-
Rozpuszczalny błonnik z ciecierzycy pomaga zmniejszyć poziom trójglicerydów i poziomu „złego” cholesterolu.
-
Ciecierzyca jest źródłem saponin, które są związkami roślinnymi, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi niektórych nowotworów.
-
Białko i błonnik z ciecierzycy mogą pomóc utrzymać apetyt pod kontrolą.
-
Cieciorka ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.
-
Ciecierzyca jest tania i stanowi świetny dodatek do wielu dań.
Jak przygotować ciecierzycę?
-
Gotowana ciecierzyca może być mdła, dlatego niektórzy robią z niej smaczną przekąskę. Ugotowaną ciecierzycę można posypać ulubionymi przyprawami (np. papryką, solą, pieprzem), skropić oliwą i wyłożyć na blaszkę, pokrytą pergaminem, a następnie upiec w piekarniku. Wystarczy 20-30 minut w temperaturze 190℃, by stworzyć zdrową przekąskę do chrupania.
-
Ugotowana, prażona lub po prostu z puszki – ciecierzyca sprawdzi się jako dodatek do świeżych sałatek.
-
Na bazie ciecierzycy z puszki można przyrządzić zdrową i sycącą zupę (niekoniecznie krem). W internecie nie brakuje inspiracji.
-
Z ciecierzycy można też przyrządzić wegański pasztet lub hummus.
-
Z nasion produkuje się specjalną mąkę, która może zastąpić tę tradycyjną.
Hummus – smaczna pasta z ciecierzycy
Hummus jest rodzajem gęstem pasty, przygotowanej ze zmiażdżonej ciecierzycy, oliwy z oliwek, czosnku oraz pasty sezamowej. Te elementy stanowią bazę, ponieważ tradycyjny hummus można spotkać także w różnych, innych wariantach. Hummus jest potrawą z kuchni bliskowschodniej i właśnie dlatego kojarzy nam się z przekąską orientalną. Główny składnik hummusu, ciecierzyca, jest doskonałym źródłem żelaza w diecie, a także zawiera umiarkowane ilości witaminy C, która pomaga organizmowi wchłonąć żelazo.
Czytaj też:
Ocet jabłkowy na odkwaszenie organizmu – poznaj właściwości octu jabłkowego