Zgodnie z badaniem opublikowanym w JAMA Network Open, dieta oparta na kuchni śródziemnomorskiej może pomóc kobietom z nadwagą zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 30 proc. Wnioski te oparto na wynikach ponad 25 000 kobiet przebadanych w ramach programu Women's Health Study (WHS). Naukowcy wykazali, że dieta śródziemnomorska powoduje długoterminowe zmiany biomarkerów organizmu.
„Wyniki tego badania nie są dla mnie zaskakujące, ponieważ niski indeks glikemiczny, pokarmy o wysokiej rozpuszczalności błonnika – takie jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe – od dawna uważane są za podstawę dobrego zarządzania poziomem cukru we krwi” – powiedział Andy De Santis, dyplomowany dietetyk.
Właściwości diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska kładzie nacisk na zdrowe tłuszcze, świeże warzywa i owoce morza. Potrawy zawierają dużo oliwy z oliwek, awokado, orzechów, tłustych ryb, przy jednoczesnym ograniczeniu czerwonego mięsa i nabiału. Woda niegazowana zalecana jest jako codzienny napój, ale dopuszcza się też spożywanie wina. Eksperci twierdzą, że właściwa dieta śródziemnomorska pociąga za sobą również zmiany stylu życie, takie jak zwiększanie regularnej aktywności fizycznej.
Zdrowa kuchnia śródziemnomorska
Autorzy podkreślają jednak, że grupa wybrana do ich badania składała się głównie z populacji wykształconych, pracujących kobiet rasy białej. Aby móc przenieść te zalecenia na pozostałe grupy społeczne zaleca się wykonanie dalszych badań. Jednak już dziś wielu ekspertów żywienia oraz lekarzy zachęca do próbowania kuchni śródziemnomorskiej. Jak wykazano wcześniej, jej wpływ może zmniejszać poziom cholesterolu i stan zapalny w organizmie.
Czytaj też:
5 mało znanych faktów na temat cukrzycy