Musaka (moussaka) to pyszna zapiekanka, która jest jedną z podstawowych potraw kuchni greckiej. To wariacja włoskiej lasagne, która również składa się z mięsa mielonego. Zawiera jednak inne dodatki niż tradycyjna lasagne. Co trzeba wiedzieć o musace?
Co to jest musaka?
Musaka to nic innego jak prosta, warstwowa zapiekanka. Sycąca, pyszna, pełna warzyw, ale niestety kaloryczna. Musaka wywodzi się w kuchni bliskowschodniej. W greckiej wersji, która jest najbardziej popularna, składa się z mięsa mielonego, bakłażanów, pomidorów i sosu beszamelowego.
W innych krajach musakę przygotowuje się z różnych składników. W kuchni bałkańskiej (w Macedonii, Serbii, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie) do przygotowania zapiekanego mięsa wykorzystuje się jagnięcinę, baraninę lub wołowinę. W kuchni arabskiej i rumuńskiej z kolei robi się ją z ziemniaków.
Kto wymyślił musakę?
Współczesna wersja zapiekanki znana jest od połowy XX wieku, ale samo danie ma wielowiekową tradycję. W 1950 roku kucharz Nikos Tselementes w książce "Greek Cookery" opublikował przepis na musakę z sosem beszamelowym. Od tej pory Grecy nie wyobrażają sobie tego dania bez dodatku sosu.
Ze źródeł historycznych wynika, że zapiekane mięso z warzywami jadano już w XIII wieku. Dodawano do niego różne warzywa, ale nie bakłażana. Ten przywędrował do kuchni greckiej dopiero na skutek arabskich wpływów.
Czytaj też:
Czym zastąpić węglowodany, czyli co jeść zamiast ryżu i makaronu?
Czy musaka to wartościowe danie?
Musaka jest bardzo sycąca, stanowi doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Zawiera mięso mielone, które jest źródłem białka i bakłażany, które dostarczają potasu, magnezu, wapnia. Bakłażany poprawiają pracę układu pokarmowego, wspomagają przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu. Odpowiadają też za prawidłową pracę serca i obniżenie ciśnienia krwi.
fioletowej skórze bakłażanów znajdują się antocyjany, związki fenolowe, które wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwrzodowe. Dużo mówi się również o ich działaniu antyalergicznym i antynowotworowym.
Pomidory, które stanowią jeden z głównych składników tradycyjnej musaki, również są źródłem potasu. Zawierają też dużo witaminy C, A, K, kwasu foliowego i tiaminy. Składniki te usprawniają pracę układu nerwowego, wspomagają odporność, uszczelniają naczynia krwionośne. Dzięki zawartości likopenu, pomidory obniżają poziom „złego” cholesterolu i zapobiegają miażdżycy.
Jak zrobić musakę?
Tradycyjna musaka składa się z mięsa mielonego, bakłażana, pomidorów i sosu beszamelowego. Można do niej dodać inne ulubione warzywa, m.in. cukinię, ziemniaki, soczewicę. Zaletą tego dania jest to, że każdy może przygotować je tak jak lubi.
Czytaj też:
Jak wybrać dobry czosnek? To trudniejsze niż myślisz
Przepis na musakę z bakłażanem
Składniki:
- 2 bakłażany
- 0,5 kg mięsa mielonego
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- puszka krojonych pomidorów
- 1 szklanka startego serca (najlepiej parmezanu)
- 200 ml czerwonego wina
- 1 łyżka natki pietruszki
- 1 łyżka oregano
- 1 łyżka cukru
Sos beszamelowy:
- 450 ml mleka
- 3 łyżki masła
- 3 łyżki mąki
- szczypta gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
- Mięso podsmażamy na patelni z cebulką i czosnkiem
- Bakłażany kroimy na cząstki i podpiekamy w piekarniku, żeby zmiękły (wystarczy ok. 10 minut w temp. 180 stopni)
- Do mięsa dodajemy pomidory, wino, przyprawy
- Podduszamy pod przykryciem ok. 40 minut
- Przygotowujemy sos beszamelowy: mleko zagotowujemy z masłem i gałką muszkatołową, później stopniowo dodajemy mąkę. Cały czas mieszamy, czekając aż sos zgęstnieje
- Gdy mięso będzie gotowe, przygotowujemy zapiekankę
- Dno naczynia żaroodpornego smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Na dnie układamy warstwami zapiekankę: bakłażana, farsz mięsno-warzywny, bakłażana, farsz mięsno-warzywny. Górę zapiekanki obficie posypujemy serem i polewamy sosem beszamelowym
- Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20 minut
- Smacznego!
Musaka z ziemniakami
Musakę możemy przygotować również z ziemniakami. W tej wersji warto dodać do niej jeszcze cukinię. Przepis na musakę jest taki sam jak na jej wariację z bakłażanem. Dodajemy do niego tylko 400 g ziemniaków, które gotujemy, a po ugotowaniu kroimy na plastry.
Na dnie naczynia żaroodpornego układamy warstwami ziemniaki, bakłażana, farsz mięsny z cukinią, znów ziemniaki, bakłażana, farsz mięsny. Całość posypujemy serem i polewamy sosem beszamelowym.
Czytaj też:
Cukinia to skarbnica zdrowotnych właściwości. Pomaga też w odchudzaniu