Placki ziemniaczane do proste i pyszne danie. Wymaga jednak od kucharza sporej dozy wysiłku. Trzeba się nieźle napocić, by zetrzeć ziemniaki na tarce (zwłaszcza gdy przyrządzamy obiad dla większej liczby domowników). Na szczęście ta znienawidzona przez wiele osób czynność nie jest nieodzownym etapem przygotowań. Można ją śmiało pominąć. Wystarczy wziąć przykład ze Szwajcarów. Mieszkańcy Berna i innych regionów kraju robią placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Ich receptura bazuje na 3 prostych i łatwo dostępnych składnikach.
Szwajcarski sposób na placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków
Szwajcarzy robią placki z gotowanych ziemniaków przepuszczonych przez praskę. Powstałą masę doprawiają solą i pieprzem, a następnie smażą na maśle klarowanym.
Przepis: Szwajcarskie placki ziemniaczane
Nie wymagają wiele racy i powstają tylko z trzech składników. Musicie ich spróbować.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Szwajcarska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 10
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 3 łyżki masła
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówObierz i ugotuj ziemniaki w lekko osolonej wodzie. Następnie ugnieć lub przepuść przez praskę. Dopraw powstałą masę pieprzem, a całość wymieszaj.
- Smażenie plackówRozgrzej na patelni masło. Nakładaj na patelnię porcje masy ziemniaczanej i smaż do momentu zarumienienia z obu strony. Jeśli chcesz usmażyć jeden duży placek, wypełnij masą całą patelnię, a gdy zyska ona złoty kolor, przewróć placek na drugą stronę. Wykorzystaj do tego celu talerz. Przełóż na niego placek, a potem ponownie umieść na patelni. Smaż na złoty kolor.
Wykorzystanie warzyw, które zostały poddane wstępnej obróbce termicznej pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii na etapie przygotowań, ale pozbawia danie elementu chrupkości. Jeśli chcesz go zachować nie rezygnuj z fazy tarcia ziemniaków, ale wcześniej podgotuj je w wodzie. Dzięki zastosowaniu tego patentu upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu – nie napracujesz się zbytnio, a placki będą chrupiące.
O czym pamiętać podczas robienia placków ziemniaczanych?
Klasyczne szwajcarskie placki ziemniaczane mają średnicę 18 centymetrów. Tak duże przysmaki trudno jednak usmażyć. Często trzeba je dopiekać w piekarniku, by upewnić się, że nie są surowe w środku. Dlatego lepiej nieco odejść od tradycji i serwować mniejsze placki. Warto smażyć je patelni z grubym dnem. Takie naczynie równomiernie się nagrzewa i długo utrzymuje odpowiednią temperaturę. Tłuszczu nie powinno być zbyt dużo. W przeciwnym razie placki będą gąbczaste i po prostu niesmaczne.
Z czym podawać szwajcarskie placki ziemniaczane?
Szwajcarskie placki ziemniaczane doskonale komponują się z wieloma różnymi dodatkami. Można je serwować ze skwarkami, szczypiorkiem lub jajkiem sadzonym. Jeśli szukasz czegoś bardziej wykwintnego, postaw na kawałki wędzonego łososia lub gulasz. A jeżeli Ci na stworzeniu lżejszej wersji dania, sięgnij po ulubiony sos domowej roboty, na przykład dip czosnkowy lub jogurtowy. Wszystko tak naprawdę zależy od twoich potrzeb oraz upodobań smakowych.
Czytaj też:
Dodaję do placków ziemniaczanych jeden nietypowy składnik. To proste danie smakuje jeszcze lepiejCzytaj też:
Placki ziemniaczane po białorusku smakują inaczej. Nie wiedziałam, że można je tak zrobić