Przygotowywanie większej liczby posiłków w domu jest zawsze jedną z pierwszych sugestii dla rodzin, które chcą prowadzić zdrowszy styl życia. Liczne badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą mniej posiłków w restauracji, ważą mniej i mają dietę lepszej jakości.
Podjęcie decyzji o gotowaniu większej liczby posiłków w domu wymaga pewnych zmian w organizacji codziennego życia. O ile przez pierwszych kilka tygodni łatwo jest trzymać się nowego harmonogramu, tak samodzielne gotowanie przez dłuższy czas może już być trudne. Ważne jednak, by nie podchodzić do zmian na zasadzie „wszystko albo nic”. To, że sporadycznie zjemy coś na mieście nie jest końcem świata, a ciekawym urozmaiceniem. Ważne, by na co dzień żywić się domowymi posiłkami.
Jak przygotować zdrowe, domowe posiłki? 6 rad dla początkujących
Napisz plan posiłków
Zanim pójdziesz do sklepu spożywczego, zaplanuj tygodniowe posiłki obiadowe. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale też czas. Zastanów się, jakie dania możesz przygotować w większej ilości, które produkty po otwarciu możesz wykorzystać kilka dni z rzędu. Nie przejmuj się, jeśli na początku plan nie będzie ci wychodził, czegoś zabranie, jakieś danie nie wyjdzie, skończysz w restauracji. Praktyka czyni mistrza.
Zaprzyjaźnij się z zamrażarką
Gromadzenie posiłków w zamrażarce pozwoli ci uniknąć zamawiania dań na wynos, gdy nie będziesz mieć czasu na gotowanie. Ponadto możesz przygotowywać dania przyjazne dla zamrażarki w weekendy lub kiedy masz najwięcej czasu. To wspaniałe uczucie, gdy wrócisz do domu po długim, ciężkim dniu, wrzucisz pojemnik z mrożoną zupą do rondla, poczekasz, a 30 minut później podasz swojej rodzinie gotową od podstaw kolację, która jest pożywna. Zupy, gulasze, chili, klopsiki z indyka, kurczak lub wieprzowina i lasagna szpinakowa wszystko dobrze się zamrażają i dobrze rozgrzewają.
Naucz się podstaw, zamiast pilnować się przepisów
Po opanowaniu podstawowej techniki wszechstronnych potraw, takich jak pieczone ziemniaki i makaron z warzywami, możesz tworzyć niekończące się wariacje, używając składników, które masz pod ręką, bez konieczności odwoływania się do przepisu. Na przykład wrzuć makaron pełnoziarnisty z serem feta, pieczoną czerwoną papryką i karczochami, aby przygotować danie inspirowane Grecją; suszone pomidory, szpinak i mozzarella w wersji włoskiej; dynia piżmowa i ricotta na jesień.
Zrób listę ulubionych dań
Usiądźcie całą rodziną i spiszcie dania, które najbardziej lubicie. Postaraj się, by podstawowe składniki z długą datą przydatności do spożycia zawsze znajdowały się w domu, wtedy, gdy najdzie wam ochota na jedno z nich, z łatwością je przygotujesz. Możesz także na stałe prowadzić konkretne pozycje do tygodniowego menu.
Postaw na dania jednogarnkowe
Większość z nich jest naprawdę łatwych w przygotowaniu. Dodatkowo nie musisz używać wielu garnków i naczyń. Później takie dania łatwo spakować w pojemniki i zamrozić lub zabrać do pracy. Do tego wystarczy zrobić prostą surówkę lub po prostu pokroić świeże warzywa.
Szukaj inspiracji
W sieci nie brakuje blogów kulinarnych i wciąż powstają nowe. Nie bój się eksperymentować w kuchni, a nuż odkryjesz nowe smaki i rozwiązania, które ułatwią ci regularne gotowanie. Posiadanie dużej, dobrze zorganizowanej kolekcji przepisów, z której można czerpać, sprawia, że planowanie tygodniowych menu jest mniej uciążliwe, a dzięki ciągłemu tworzeniu ulubionych potraw stajesz się bardziej wydajny w przygotowywaniu ich.Czytaj też:
10 najsłynniejszych modnych diet odchudzających wszech czasów