Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev (BGU) odkryli podsieć neuronową połączonych regionów między mózgiem a podstawową częstotliwością elektryczną żołądka, która koreluje z przyszłą utratą masy ciała na podstawie wzorców połączeń.
„Ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy, że chociaż wyższe funkcje wykonawcze, mierzone behawioralnie, były dominującymi czynnikami w utracie wagi, nie znalazło to odzwierciedlenia we wzorcach połączeń mózgowych” – mówi Gidon Levakov, który prowadził badanie.
„W konsekwencji odkryliśmy, że utrata masy ciała nie jest jedynie kwestią siły woli, ale w rzeczywistości jest związana z dużo bardziej podstawowymi wskazówkami wizualnymi i węchowymi”.
Naukowcy zidentyfikowali związek między podstawowym rytmem elektrycznym żołądka w podsieci a utratą masy ciała. Ten rytm rządzi falami żołądkowymi związanymi z głodem i sytością. Odkryli również, że bruzda perikalikarynowa w mózgu, anatomiczne położenie pierwotnej kory wzrokowej, jest najbardziej aktywnym węzłem w tej podsieci.
Jak mózg wpływa na apetyt?
„Wygląda na to, że informacje wizualne mogą być ważnym czynnikiem wyzwalającym jedzenie” – mówi główny badacz prof. Galia Avidan z Wydziału Mózgu, Nauk Poznawczych i Psychologii BGU. „Jest to rozsądne, biorąc pod uwagę, że wzrok jest podstawowym zmysłem człowieka”.
Naukowcy zauważają, że te wyniki mogą mieć znaczący wpływ na zrozumienie przyczyny otyłości i mechanizmu odpowiedzi na dietę.
Czytaj też:
Koniec z Piramidą Żywienia! Czym jest Talerz Zdrowego Żywienia?