Guawa, nazywana też gujawą czy gruszlą to owoc, o którym w naszym kraju słyszało dość niewiele osób. A szkoda, bo jest prawdziwą „bombą witaminową”. Jest to owoc tropikalny, który pochodzi z południowej części Meksyku i centralnej Ameryki. Ma słodki smak, aromatyczny zapach, a swoim kształtem przypomina nieco gruszkę. Uprawia się ją w różnych zakątkach świata, a aktualnie jej największym producentem są Indie. Kupienie jej w naszym kraju jest dość trudne, jednak można ją zamówić za pośrednictwem sklepów online – również świeże owoce. Dostaniecie ją też w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Uprawa tej rośliny w Polsce możliwa jest jednak tylko w doniczce.
Dlaczego warto jeść guawę na diecie odchudzającej?
Guawa kryje w sobie wiele składników mineralnych oraz witamin. Posiada wysoką zawartość błonnika pokarmowego (5,4 g w 100 gramach owocu), który sprawia, że dłużej czujemy się syci. Dodatkowo znajdziemy w niej też dużą ilość potasu, który przyczynia się do lepszego i szybszego spalania tłuszczu. Co więcej, guawa składa się w 81,9 proc. z wody. Owoc ten dostarcza niewielkiej ilości kalorii (100 g dostarcza 68,0 kcal), a zatem sprawdzi się idealnie na przykład jako składnik deserów na diecie odchudzającej.
Jedzenie tego owocu usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Guawa zawiera też spore ilości pektyny, która przyspiesza proces trawienia pokarmu. Owoc ten może być wspaniałym dodatkiem do zdrowej diety odchudzającej, ale nie zapomnijcie o umiarze w jej spożyciu – ta zasada dotyczy każdego produktu. Sprawdźcie też, czy na diecie odchudzającej można jeść wszystkie owoce. Ważne jest, by w tym czasie wystrzegać się tych najbardziej kalorycznych owoców. Zobaczcie też, jakie warzywa jeść na diecie, ponieważ niektóre przyniosą zupełnie odwrotny skutek niż się spodziewacie.
Jakie jeszcze dobroczynne właściwości ma guawa?
Guawa ma jednak znacznie więcej właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jest też doskonałym źródłem witaminy C i witaminy A. Owoc ten ma także liczne właściwości antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Jest również źródłem takich minerałów jak: żelazo, miedź, cynk. Obecny jest w niej też lipoken, polifenole, a także kwasy tłuszczowe omega-3.
Składniki zawarte w tym owocu wpływają na zwiększenie naszej odporności, regulują pracę układu nerwowego, ale też wspomagają pracę serca i regulują ciśnienie krwi. Dodatkowo korzystnie działają na wzrok i wzmacniają kości. Guawa jest także dobrym źródłem kwasu foliowego, dlatego jest wskazana jako element diety kobiet w ciąży.
Jak można wykorzystać guawę w kuchni?
Guawa ma charakterystyczny, delikatnie słodkawy smak, który jest często opisywany jako mieszanka tropikalnych owoców. Niektórzy porównują ją do połączenia gruszki, jabłka i banana. Jest ona również lekko kwaskowata, ale nie tak intensywnie jak niektóre owoce. Smak guawy może różnić się w zależności od jej dojrzałości: im bardziej dojrzała jest guawa, tym staje się słodsza i bardziej aromatyczna.
Guawa ma słodkawy smak, dlatego z powodzeniem można jeść ją „solo”, w podobny sposób jak jabłko czy gruszkę – wystarczy obrać ją ze skórki i pokroić. Sposobów jej wykorzystania jest jednak znacznie więcej. Ciekawą opcją jest pokrojenie tych owoców na pół i delikatne podsmażenie na maśle lub ugrillowanie/podpieczenie. Guawa doskonale sprawdzi się też jako dodatek do różnego rodzaju ciast, deserów musów czy koktajli. Możecie też dodać ją do sałatek – dzięki temu przełamie i urozmaici smak tych potraw. Można przygotować z niej też dżemy. Guawę możecie kupić też w puszce, suszoną lub kandyzowaną.
Czytaj też:
Naturalna substancja, która pomaga w odchudzaniu. Dodaję odrobinę do potraw, a kalorie spalają się sameCzytaj też:
Przepis na dietetyczny deser z mascarpone. Rozpieszczam się nim bez poczucia winy