Niezależnie od tego, czy gotujesz rosół drobiowy, wołowy, czy może na różnych rodzajach mięs, ważne jest kilka elementów całego procesu. Jeśli zależy ci na aromatycznym i esencjonalnym rosole, zaczynaj gotować rosół od zimnej wody. To jedna z kluczowych zasad.
Jak gotować rosół?
Tak naprawdę warto zadać sobie na początku jedno ważne pytanie: czy chcesz potem wykorzystać mięso z rosołu? Jeśli wywar ma być naprawdę dobry, lepiej od razu założyć, że nie wykorzystasz mięsa, które po takim gotowaniu nie będzie zbyt smaczne, bo cały smak odda do wywaru. Dlatego m.in. do gotowania rosołu najlepiej wykorzystać tzw. porcje rosołowe, korpusy drobiowe, szyje drobiowe czy kawałki wołowiny z kością, które bez żalu można potem wyrzucić.
Mięso i kości gotujemy zawsze od zimnej wody. Rosół należy gotować długo i na wolnym ogniu. Ścinające się i zbierające na powierzchni białko w postaci szarej piany należy zbierać łyżką szumówką. Co się stanie, jeśli dodasz mięso do już gotującej się wody? Wówczas samo mięso zachowa soczystość i będzie miało lepszy smak, ale z kolei sam wywar nie będzie tak aromatyczny. Dla porównania warto zrobić domowy eksperyment i ugotować rosół na dwa sposoby. Gwarantujemy: poczujesz różnicę.
Kiedy solić rosół?
Zasada przy soleniu rosołu jest prosta: im później, tym lepiej. Rosół najlepiej solić na koniec gotowania, kiedy już mięso, warzywa i przyprawy takie jak liść laurowy czy ziele angielskie oddadzą mu cały smak. Niesolona woda po prostu lepiej wydobywa aromat warzyw i mięsa. Wiele osób dodaje do rosołu kostki smakowe – zdecydowanie odradzamy taki zabieg. Rosół ugotowany na dobrych składnikach, z dużą ilością warzyw, gotowany powoli i długo, sam w sobie jest wystarczająco aromatyczny i nie trzeba go podkręcać sztucznymi dodatkami.
Czytaj też:
Jak zrobić domowe kostki rosołowe? Poznaj dwa sposobyCzytaj też:
Jak zrobić dobry bulion warzywny? Jest jeden prosty sekret