Kuchnia w PRL-u była dość specyficzna – wynikało to z ograniczonej dostępności produktów. Mimo to, wiele dań z tamtych czasów zyskało status kultowych i do dziś budzi sentyment. Popularne były śledzie w occie czy oleju, zimne nóżki w galarecie, ale też flaki. Jadło się również mortadelę w panierce i babkę ziemniaczaną. Z kolei wśród słodkości królowały domowe sezamki, blok czekoladowy, kogel-mogel (czyli żółtka rozcierane z cukrem) czy rolada z wafli z masą kakaowo-cytrynową.
Jak zrobić kotlety z czasów PRL-u? Przepis
Kotlety jajeczne to klasyczne danie, które z pewnością kojarzycie z dawnych czasów. Są to proste i smaczne kotleciki przygotowywane głównie z ugotowanych na twardo jajek, które łączy się z innymi składnikami, takimi jak surowe jajko, bułka tarta, przyprawy. Przygotowanie kotletów jajecznych nie zajmuje dużo czasu, a składniki zwykle mamy pod ręką, więc to idealna opcja na „obiad awaryjny”. Ja zdecydowałam się jednak na delikatne urozmaicenie tego popularnego dania. Do środka dodaję starty ser – dzięki temu moje kotlety smakują jeszcze lepiej niż te klasyczne.
Przepis: Kotlety z jajek
Te kotlety będą idealne dla osób, które nie jedzą mięsa, ale też jako pyszne urozmaicenie od klasycznej wersji kotletów mielonych
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 5 ugotowanych jajek na twardo
- 1 jajko surowe
- starty żółty ser
- sól i pieprz
- bułka tarta
Sposób przygotowania
- Przygotowanie jajekUgotowane na twardo jajka obierzcie ze skorupek, a następnie włóżcie do miski i dokładnie rozgniećcie widelcem.
- Przygotowanie kotletówRozgniecione jajka zmieszajcie z surowym jajkiem, solą i pieprzem, a także serem (ilość według uznania). Później obtoczcie je w bułce tartej.
- Smażenie kotletówSmażcie kotlety na rozgrzanym tłuszczu do momentu, aż będą rumiane z obu stron.
Z czego jeszcze można przygotować bezmięsne kotlety?
Ciekawym pomysłem jest zrobienie kotletów ziemniaczanych. Można je przygotować z dodatkiem cebuli, czosnku, ziół, a także sera. Pyszne kotlety wyjdą też z roślin strączkowych, takich jak na przykład soja, ciecierzyca, fasola. Idealnym składnikiem takich kotletów jest też kasza – bez trudu „wyczarujecie” z niej pyszne i sycące danie. Świetnie smakują też kotlety z kalafiora. Bezmięsne kotlety możecie przygotować też z połączenia różnych warzyw. Do zrobienia takich wegetariańskich kotletów idealnie się nadaje:
- szpinak,
- pieczarki,
- bataty,
- cukinia,
- dynia,
- buraki,
- ziemniaki,
- marchew.
Możecie eksperymentować z różnymi kombinacjami warzyw, ziół i przypraw, aby stworzyć swoje własne, unikalne kotlety. Pamiętajcie, żeby do takich kotletów zawsze dodać jajko, które „zwiąże” w całość warzywa czy kaszę. Możecie też dodać namoczoną w mleku lub wodzie rozdrobnioną bułkę lub kromkę chleba.
Czytaj też:
Ta kasza rzadko gości na talerzach Polaków, a świetnie reguluje cukier. Pasuje nie tylko do obiaduCzytaj też:
To najgorsze mięso na rosół zdaniem Magdy Gessler. Polacy kupują je kilogramami