W twojej głowie pojawiła się myśl, by zacząć się odchudzać. Zapewne zależy ci na tym, by jak najszybciej rozprawić się ze zbędnymi kilogramami. Niestety takie rozumowanie często sprowadza się do drastycznego ograniczenia kalorii. Można jeść za mało, co nie tylko utrudnia osiągnięcie zdrowej wagi, ale może również powodować inne problemy zdrowotne. Kluczowe jest więc zachowanie rozsądku.
Każdy z nas potrzebuje określonej ilości kalorii do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Dzięki tej energii pracują narządy, oddychamy. Konsekwentne spożywanie mniejszej ilości może spowolnić metabolizm, a organizm zacznie odkładać, co tylko mu się uda. Głód i uczucie sytości nie są jedynymi wskaźnikami tego, czy odpowiednio zasilasz swoje ciało. W rzeczywistości, jeśli nie jesz wystarczająco dużo, możesz zauważyć niektóre z tych objawów.
Czytaj też:
Dieta 500 kalorii – szaleństwo czy metoda na dobrą sylwetkę?
4 oznaki, że jesz za mało, próbując schudnąć
Jesteś zmęczony
Zmiana nawyków żywieniowych powinna poprawić twoje ogólne samopoczucie. To raczej śmieciowe jedzenie powinno powodować, że źle się czujesz, jesteś zmęczony czy ospały. Zdrowa, zbilansowana dieta, nawet jeśli ma odchudzać, powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych. Nasze ciała są napędzane pokarmami, które jemy, więc jeśli nie jemy wystarczająco dużo, nasz poziom energii może również maleć. Bez względu na to, czy omijasz posiłki, czy ograniczasz rodzaj spożywanych posiłków, spożywanie zbyt małej ilości kalorii oznacza również, że przyjmujesz za mało składników odżywczych. Kiedy oszczędzasz kalorie, znacznie trudniej jest zdobyć wszystkie te ważne elementy, których twoje ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Jesteś drażliwy
Ograniczanie węglowodanów może być szczególnie problematyczne, jeśli chodzi o stabilizację nastroju. Bez wystarczającej ilości węglowodanów poziom cukru we krwi może spaść zbyt nisko, ponieważ organizm nie ma wystarczającej ilości cukru lub glukozy, aby użyć go jako paliwa.
Masz zaparcia
Gdy znacznie ograniczasz kalorie i ilość spożywanych pokarmów, twój organizm zaczyna spowalniać metabolizm. To może spowodować nie tylko utrudnione odchudzanie czy nawet przybieranie na wadze, ale także dokuczliwe zaparcia. Ograniczając jedzenie, najprawdopodobniej nie dostarczasz też swojemu organizmu wystarczającej porcji błonnika pokarmowego.
Nie możesz zrzucić ostatnich 5 kg
Zwykle tracisz na wadze, gdy cierpisz na deficyt kalorii, ale jeśli zauważysz, że nie możesz stracić ostatnich kilku kilogramów, możliwe, że albo trenujesz zbyt ciężko, jesz za mało, albo jedno i drugie. Mniejsze deficyty (250–500 kalorii) są często wszystkim, czego potrzebujesz, aby osiągnąć długoterminową utratę masy ciała. Chociaż obniżenie kalorii do niskiego poziomu może na początku zapewnić szybką utratę masy ciała, może być szkodliwe dla zdrowia i stanowić przyczynę wystąpienia efektu jo-jo.Czytaj też:
Jakie owoce na odchudzanie? Z których lepiej zrezygnować?