Rogaliki kojarzą się z pracochłonnym i skomplikowanym deserem. Znalazłam jednak przepis, który udowadnia, że wcale nie musi tak być. Słodkości przygotowane według tej receptury nie wymagają użycia drożdży, proszku do pieczenia czy innych spulchniaczy. Nie trzeba też zbyt długo wyrabiać ciasta. Jedyną niedogodnością jest długi czas oczekiwania na wypieki. Ciasto trzeba schłodzić w lodówce, a gotowe rogaliki wstawić do piekarnika na około 25 minut.
Jak zrobić rogaliki z 3 składników?
Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy połączyć ze sobą mąkę, zimne masło oraz kwaśną śmietanę. Potem trzeba tylko zagnieść ciasto i schłodzić je, a na koniec uformować i upiec rogaliki. Ja przygotowuję je zwykle bez nadzienia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić wskazaną recepturę o nutellę czy ulubioną marmoladę (na przykład z truskawek, wiśni czy porzeczek). Możesz wykorzystać przetwory zrobione w lecie albo kupić gotowy produkt w sklepie. Pamiętaj, by wybrać artykuł bez sztucznych barwników, konserwantów czy dużej ilości cukru.
Rada: jeśli chcesz wypełnić rogaliki, zrób to na etapie formowania słodkości. Na podstawie każdego trójkąta wyciętego z ciasta umieść niewielką ilość, marmolady lub innego nadzienia. Pamiętaj, by nie przesadzić. W przeciwnym razie może ono wypłynąć podczas pieczenia.
Przepis: Rogaliki z 3 składników
Ten pyszny deser pokocha cała rodzina.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 2 godz.
- Liczba porcji
- 45
Składniki
- 750 g mąki
- 300 g gęstej śmietany
- 250 g zimnego masła
Sposób przygotowania
- Szykowanie ciastaPrzesiej mąkę przez sito i wysyp ją na stolnicę. Dodaj zimne masło. Siekaj całość nożem do uzyskania konsystencji kaszy. Dodaj śmietanę i zagnieć ciasto. Wszystkie składniki powinny się dobrze połączyć i utworzyć gładką masę. Uformuj kulę z ciasta.
- Chłodzenie ciastaOwiń ciasto w folię spożywczą i schowaj do lodówki na godzinę.
- Formowanie rogalikówWyjmij ciasto z lodówki. Odwiń je z folii spożywczej i podziel na 4 części. Każdą z nich rozwałkuj cienko na kształt koła. Podziel poszczególne koła na 12 trójkątów. Zawiń każdy z nich poczynając od szerszego końca. Po zwinięciu zbliż do siebie oba końce rogalika, a cienką końcówkę podwiń pod spód rogalika.
- Pieczenie rogalikówWyłóż blachę papierem do pieczenia i umieść na niej uformowane rogaliki. Wstaw całość do piekarnika do temperatury 180 stopni na 20-25 minut (do momentu aż ciasto się zarumieni). Gdy ostygną możesz obsypać je cukrem pudrem (opcjonalnie).
Wskazówka: możesz zastąpić śmietanę, serkiem homogenizowanym, a masło zamienić na margarynę. Z masłem będą jednak znacznie smaczniejsze.
Rada: upieczone rogaliki najlepiej trzymać w suchym i chłodnym miejscu, w hermetycznie zamykanym pojemniku. Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.
Z czym podawać rogaliki z 3 składników?
Rogaliki możesz obsypać cukrem pudrem albo cynamonem. Dobrze sprawdzi się też polewa z gorzkiej czekolady albo domowy lukier. Wystarczy połączyć ze sobą cukier puder i sok z cytryny. Jeśli chcesz możesz wykorzystać do udekorowania wypieków gotową posypkę. Pamiętaj jednak, że tego typu produkty mają zwykle w sobie sporo cukru i nie są najlepszym wyborem. Lepiej sięgnąć po świeże lub sezonowe owoce.
Czytaj też:
Ten fit budyń pomaga w odchudzaniu, cały jego sekret tkwi w 1 składniku. Wcinam i nie tyjęCzytaj też:
Robię to tiramisu w 5 minut. Jest pyszne i mniej kaloryczne niż klasyczny włoski deser