Sernik to prawdziwy król polskich ciast. Jego delikatny, kremowy środek i kruchy spód to naprawdę doskonałe połączenie. Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby sernika. To ciasto, które smakuje każdemu, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Co więcej, można zrobić go na tak wiele sposobów, a więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak sprawdzić, czy sernik jest upieczony?
Wiele osób piecze to ciasto często i chętnie. Problem pojawia się jednak pod sam koniec, a mianowicie chodzi o sprawdzenie, czy sernik jest już upieczony. Nie sprawdzi się tutaj metoda z patyczkiem, ponieważ dobry sernik jest zawsze trochę „mokry” w środku. Warto więc poznać kilka kulinarnych zasad, dzięki którym będzie wiadomo, że można już wyjąć to ciasto z piekarnika. Dobrym sposobem jest między innymi potrząśnięcie brytfanką – jeżeli ciasto odejdzie od brzegów i środek będzie mieć lekko galaretowatą konsystencję (nie może być jednak płynny), będzie to oznaczać, że jest już gotowe.
Koniecznie zwróćcie też uwagę na kolor ciasta – sernik nie może być blady, musi być za to lekko brązowy. Zawsze warto kontrolować też czas pieczenia – powinien być taki, jak ten podany w przepisie. Jest on jednak dość orientacyjny i czasami może się okazać, że sernik musi spędzić jeszcze chwilę w piekarniku.
Najważniejsze zasady pieczenia sernika
Pamiętajcie, że wszystkie składniki na sernik powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego wyjmijcie je z lodówki około dwie godziny przed rozpoczęciem pieczenia. Twaróg możecie też rozdrobnić – wtedy szybciej nabierze odpowiedniej temperatury. Wyjątkiem jest jednak śmietana kremówka – jeśli dodajcie ją do serowej masy, musi być wcześniej odpowiednio schłodzona (w przeciwnym razie nie ubije się).
Bardzo ważne jest, by masy serowej nie mieszać zbyt długo – niepotrzebnie ją to napowietrzy, a przez to sernik będzie mocniej opadał po wyrośnięciu. Róbcie to więc tylko do momentu połączenia się składników. Istotne jest również, by w trakcie pieczenia ciasta starać się nie otwierać piekarnika, ponieważ zwiększa to ryzyko opadnięcia wypieku. Jeśli już będziecie musieli to zrobić – otwierajcie piekarnik powoli, a nie gwałtownie. Koniecznie sprawdźcie też, jak upiec idealny sernik, z którego będziecie zadowoleni.
Czytaj też:
To ciasto Polacy kochali w PRL-u. Udaje się zawsze i każdemu, a do tego fantastycznie wyglądaCzytaj też:
Sernik robię już tylko według patentu Magdy Gessler. Wychodzi puszysty jak chmurka