Dieta uboga w składniki odżywcze może spowodować więcej zgonów na całym świecie niż palenie tytoniu lub inne niezdrowe nawyki, sugerują nowe badania. W badaniu Global Burden of Disease analizowano spożycie żywności w latach 1990–2017 w 195 krajach, koncentrując się na 15 rodzajach żywności lub składników odżywczych. Tak duże badania nie mogą więc pozostawiać złudzeń – niewłaściwa dieta, bogata w śmieciowe jedzenie ma fatalny wpływ na nasze zdrowie.
W artykule opublikowanym w „The Lancet” badacze dochodzą do wniosku, że ze względu na swój udział w chorobach niezakaźnych niewłaściwa dieta stanowiła 11 milionów zgonów dorosłych w 2017 roku.
Zdecydowana większość tych zgonów, około 10 milionów, wynikała z chorób układu krążenia. Reszta była głównie spowodowana rakiem i cukrzycą typu 2. Badanie potwierdza więc teorię, którą naukowcy głoszą od lat – zła dieta jest odpowiedzialna za więcej zgonów niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka na świecie.
Czytaj też:
Otręby – jak stosować, żeby schudnąć?
Niezdrowa dieta wpędzi nas do grobu
Analizując globalną dietę, naukowcy przyjrzeli się kilkunastu elementom:
-
owocom,
-
warzywom,
-
orzechom i nasionom,
-
roślinom strączkowym,
-
produktom pełnoziarnistym,
-
błonnikowi,
-
wapniu,
-
mleku,
-
kwasom tłuszczowym omega-3 z owoców morza,
-
tłuszczom wielonienasyconym,
-
tłuszczom trans,
-
czerwonemu mięsu,
-
przetworzonemu mięsu,
-
słodkim napojom,
-
soli.
Analiza globalnej diety z 2017 roku wykazała niedobory wszystkich tych elementów. Najgorzej w zestawieniu wypadły orzechy i nasiona, mleko i produkty pełnoziarniste. Natomiast spożywanie niezdrowych produktów znacznie przekraczało optymalne normy.
Autorzy zauważyli też, że wysoka zawartość sodu, niska zawartość pełnych ziaren, niska zawartość owoców, niska zawartość orzechów i nasion, niska zawartość warzyw i niska zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 to elementy, które łączą się z największą liczbą zgonów.
Czytaj też:
Syrop glukozowo-fruktozowy jest wszędzie. Jak bardzo nam szkodzi?