Nikt nie powiedział, że odchudzanie jest proste. Szczególnie po 40. roku życia, gdy mamy już pewne nawyki żywieniowe (często niezdrowe), organizm powoli zaczyna się starzeć, a metabolizm spowalnia. W przypadku kobiet, które znajdują się w okresie przedmenopauzalnym, odchudzanie jest jeszcze trudniejsze, ponieważ stopniowy spadek hormonów sprzyja tyciu i utrudnia gubienie zbędnych kilogramów.
Pierwszy krok przy skutecznym odchudzaniu bez efektu jo-jo to znalezienie wewnętrznej, pozytywnej motywacji. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcę schudnąć. Postawienie realnych celów i pozytywne nastawienie do odchudzania zdecydowanie zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu.
Czytaj też:
Schudnąć raz na zawsze
10 skutecznych rad, jak schudnąć po 40-ce
-
Przestań szukać nowej diety-cud. Pewnie wypróbowałeś już ich sporo i za każdym razem dopadł cię efekt jo-jo. Skuteczne odchudzanie polega na zmianie nawyków żywieniowych. To nie jest zmiana na chwilę, a właściwie na całe życie. Nie licz, że po dwóch tygodniach, gdy osiągniesz swój cel, wrócisz do poprzedniego stylu życia i wszystko będzie w porządku. Żeby jednak zmiana się powiodła, musisz jej chcieć.
-
Jeśli już teraz prowadzisz zdrowy styl życia, unikasz przetworzonej żywności i kalorycznych produktów, ogranicz nieco porcje posiłków. Deficyt kalorii (w granicach rozsądku, bo odchudzanie nie polega na drastycznym obcięciu kalorii) ułatwi powolną utratę zbędnych kilogramów bez większych wysiłków.
-
Po 40. roku życia twoje ciało staje się bardziej odporne na insulinę, co ułatwia przybranie na wadze (tłuszcz często odkłada się w okolicy talii) i utrudnia odchudzanie. Dlatego ważne jest kontrolowanie węglowodanów. To dobry moment, żeby włączyć do diety pełne ziarno i zdecydowanie odrzucić np. białe pieczywo. Owoce, choć są bardzo zdrowe, pełne witamin i błonnika, zawierają także sporo węglowodanów, dlatego lepiej ograniczyć się do dwóch porcji dziennie. Odchudzanie wszystkim nam kojarzy się z jedzeniem sałatek. Nie bez powodu – to jedno z najzdrowszych dań. Połączenie świeżych warzyw, chudego białka i zdrowych kwasów tłuszczowych z oliwy zapewnia organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Ludzie, którzy zjadali więcej warzyw, mniej rafinowanej mąki i tłuszczów trans, a skupiali się na spożywaniu zdrowej żywności, nie martwiąc się o liczbę kalorii, stracili tyle samo kilogramów, niezależnie od tego, czy stosowali dietę o niskiej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości węglowodanów, wynika badań Uniwersytetu Stanforda w 2018 r. Oznacza to, że zamiast na kaloriach, powinniśmy skupić się na spożywanie zdrowej i wysokiej jakości żywności.
-
Jedz chude białko. Nie tylko daje uczucie sytości na dłużej, ale także pozwala zachować masę mięśniową w trakcie odchudzania. Zależy nam przecież na tym, aby pozbyć się tłuszczu, a nie mięśni. Dobrze, by solidna porcja białka pojawiła się na śniadaniu.
- Zacznij spacerować. To najprostsza forma ruchu, którą najłatwiej wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Na siłownię i intensywne treningi jeszcze przyjdzie pora. 10 tysięcy kroków dziennie w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych powinno przynieść efekty.
- Nie rezygnuj ze swoich ulubionych dań. Po prostu spróbuj przygotowywać je w wersji fit. Niemalże wszystko ma swoje zdrowsze zamienniki. Dieta nie jest karą, a pozbawienie się wszelkich radości szybko stanie się demotywujące. Nawet jeśli raz na jakiś czas zjesz niezdrowy posiłek, nic wielkiego się nie stanie. Chodzi bowiem o to, by 90 proc. naszej diety składało się ze zdrowych produktów.
- Kiedy próbujemy zmienić swoje nawyki i schudnąć, wokół pojawia się mnóstwo pokus. Trzeba dokonać wyboru – zjeść ciastko lub nie. W chwilach kryzysu warto zadać sobie pytanie – czy aby na pewno chcę to zjeść i podjąć wybór. „Dziękuję, ale nie zjem tego, ponieważ wybieram to, co sprawi mi radość i pozwoli szybciej osiągnąć swój cel”. Emocjonalne podjadanie zdarza się każdemu z nas. Ale praca nad tymi wyzwalaczami i identyfikacja alternatywnych działań kojących, które nie zawierają pożywienia, może zwiększyć szansę na skuteczną utratę wagi o 70 procent, według badań opublikowanych w Journal of Behavioral Medicine.
-
Zaplanuj swoje posiłki poprzedniego dnia i trzymaj się planu. Będziesz dokładnie wiedzieć, co jesz i dzięki temu unikniesz niewłaściwych wyborów w pracy lub na mieście.
- Niewyspanie jest jednym z kluczowych elementów, które sprzyjają tyciu. To dlatego, że niedobór snu zaburza gospodarkę hormonalną i zwiększa apetyt.
-
W przypadku osób, które konsekwentnie przestrzegają zasad prawidłowego odżywiania, ważenie powinno odbywać się raz w miesiącu. Dzięki temu przestajemy skupiać się na odchudzaniu, a koncentrujemy uwagę na zdrowym żywieniu.
Czytaj też:
Suplementy diety przydatne przy odchudzaniu