Jedz więcej warzyw
Postaraj się, aby każdy twój posiłek w połowie składał się z warzyw. Produkty te mają zwykle więcej składników odżywczych i mniej tłuszczu i kalorii niż mięso, produkty mleczne lub zboża. Ale i tych nie próbuj całkowicie wyeliminować. Sięgaj także po owoce, ale ze względu na naturalnie występujące cukry, powinno ich być w diecie mniej.
Nie pomijaj śniadania
Większość z nas żyje w biegu, ale śniadanie jest posiłkiem, na który trzeba znaleźć czas, jeśli chcemy trzymać swoją wagę w ryzach. Zjedzenie posiłku obfitującego w białko pomoże uchronić się przed napadem głodu w porze lunchu lub sięganiem po niezdrowe i kaloryczne przekąski.
Zacznij inaczej gotować
Wiele dodatkowych tłuszczów i kalorii może pochodzić ze sposobu przygotowywania posiłków. Zamiast smażyć jedzenie, spróbuj grillowania, pieczenia lub opiekania. To także dobra rada w restauracjach: pomiń potrawy smażone lub w kremowych sosach.
Nie bierz dokładek
Wraz z wiekiem nasz metabolizm jest wolniejszy. Często też mniej się ruszamy niż mając 20 lat. Dlatego też na ogół konieczna jest redukcja kilkuset kalorii w ciągu dnia. Mniejsze porcje i śledzenie kalorii w dzienniku żywności lub aplikacji może pomóc ci jeść mniej.
Przestań jeść w biegu
Ćwiczenie uważności w czasie posiłku pozwala zbudować zdrową relację z jedzeniem. Skup się na tym, co masz na talerzu, zamiast gapić się w telewizor lub telefon. Słuchaj sygnałów, które wysyła ci twoje ciało i skończ jeść, gdy jesteś syty.
Kontroluj, co pijesz
Jeśli pijesz kawę słodzoną cukrem, herbatę, napoje bezalkoholowe lub napoje energetyczne, przełącz się na wodę lub inny napój o zerowej kaloryczności. Twoje słodkie napoje zawierają dużo cukru, dzięki czemu możesz przybrać na wadze i zwiększyć ryzyko cukrzycy. Ogranicz także alkohol. Jest źródłem pustych kalorii, a w dodatku wzmaga apetyt, co sprzyja sięganiu po niezdrowe przekąski.
Bądź aktywny
Nie musisz zaraz zapisywać się na siłownię lub fitness, ale spraw, żeby twoja codzienność była wypełniona różnymi aktywnościami. Nie unikaj noszenia ciężkich siatek z zakupami ze sklepu bo dzięki temu pracują twoje mięśnie. Nie rezygnuj ze spacerów, przekopywania ogródka czy dźwigania wnucząt.
Wysypiaj się
Sen jest niezwykle ważny dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. To właśnie w czasie snu regeneruje się organizm. Naukowcy powiązali niedobór snu ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wielu chorób, w tym nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy czy depresji. Ponadto może też powodować tycie i zaburzenia hormonalne.
Przebadaj się
Nawet jeśli nie przyjmujesz przewlekle żadnych leków, możesz zmagać się z chorobami, o których nie wiesz. Warto sprawdzić tarczycę, profil lipidowy, gospodarkę hormonalną, a także poziom cukru we krwi i ciśnienie. Może się okazać, że ukryta choroba sprzyja tyciu lub uniemożliwia ci skuteczne odchudzanie.Czytaj też:
Odchudzanie bez rewolucji? 12 prostych trików dla opornych
Masz 40 lat? Będzie ci trudniej schudnąć. 9 wskazówek, które mogą się przydać
Dodano:
Jeśli masz ponad 40 lat, możesz zauważyć, że łatwiej jest przytyć, a zdecydowanie trudniej zrzucić zbędne kilogramy. Zmiany w poziomie aktywności, nawykach żywieniowych i hormonach oraz w tym, jak twoje ciało magazynuje tłuszcz, mogą odgrywać znaczną rolę. Dowiedz się, co powinieneś zrobić, żeby schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo.
Źródło: eMedicineHeath