Babka piaskowa to ciasto, które w wielu domach jest obowiązkową pozycją na wielkanocnym stole. Niektórzy jej kawałeczek wkładają też do święconki. Jest bardzo uniwersalna, ponieważ lubi ją niemal każdy. Taka babka piaskowa, niezależnie od tego, z jakiego przepisu ją przygotowujemy, najlepiej smakuje lekko wilgotna. W prosty sposób możecie uzyskać ten efekt, wykorzystując kuchenną sztuczkę, która jest popularna wśród naszych mam i babć. Cały sekret tkwi w dodaniu jednego składnika do tego ciasta.
Co zrobić, żeby babka piaskowa była puszysta i wilgotna?
Zdarza się, że babka piaskowa wychodzi sucha i kruszy się, nie jest wtedy też już tak smaczna. Żeby tego uniknąć wystarczy, że dodacie do niej odrobinę alkoholu. Nie martwcie się, nie będzie on wyczuwalny w smaku. Alkohol pomaga utrzymać wilgotność ciasta, ale sprawia też, że babka nieco dłużej zachowuje świeżość.
Przepis: Babka piaskowa
Babka piaskowa z tego przepisu będzie wilgotna i puszysta, zachwyci się nią każdy.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 55 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 180 g mąki pszennej (typ 450 tzw. tortowa)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- sok z połowy cytryny
- 3-4 łyżki mocnego alkoholu (wódki lub likieru)
- 250 g cukru
- 4 białka jaj
- 7 żółtek jaj
- 200 g masła (musi być miękkie)
- 70 g mąki ziemniaczanej
Sposób przygotowania
- Ubijanie żółtekNajpierw przełóżcie do miski żółtka, a następnie dodajcie cukier i ubijcie całość na puszystą masę. Później stopniowo dodawajcie ciepłe i miękkie masło (warto wcześniej je też ubić osobno).
- Dodawanie mąkiDo miski z ubitą masą dodajcie przesianą mąkę razem z proszkiem do pieczenia. Całość miksujcie na niewielkich obrotach, dodając mąkę ziemniaczaną.
- Dodawanie soku z cytrynyDo małej miseczki wlejcie sok z cytryny i alkohol, a następnie dokładnie je wymieszajcie i wlejcie do ciasta, cały czas je miksując.
- Ubijanie białekUbijcie białka na sztywną pianę i stopniowo dodajcie do masy. Całość delikatnie zamieszajcie.
- PieczenieRozgrzejcie piekarnik do temperatury 190 stopni Celsjusza. Formę do pieczenia natłuśćcie masłem i lekko osypcie bułką tartą. Wylejcie do foremki masę. Ciasto pieczcie przez około 55 minut.
Możecie zrobić też babkę piaskową bez proszku do pieczenia – ważna wtedy będzie jednak dokładność oraz odrobina cierpliwości.
Jak zrobić pyszną babkę piaskową? Sprawdzone patenty
Najsmaczniejsza babka piaskowa to ta, która jest lekko wilgotna i cudownie puszysta. Żeby taka wyszła, musicie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim bardzo ważne jest, żeby wszystkie produkty miały temperaturę pokojową – to uchroni je przed zważeniem, dlatego w odpowiednim czasie wyjmijcie je z lodówki.
Żeby babka piaskowa była puszysta, ważna jest też kolejność dodawania składników podczas miksowania. Zacznijcie od ucierania samego masła – róbcie to do momentu, aż uzyskacie puszystą konsystencję pozbawioną grudek (będzie to świadczyć o dobrym napowietrzeniu). Dopiero później dodajcie cukier. Gdy po jakiś 15 minutach uzyskacie gładką i jasną masę – dodajcie kolejne składniki, wtedy możecie miksować już krócej i na niższych obrotach. Pamiętajcie też, że długie wyrabianie ciasta z mąką sprawia, że uwalnia się gluten, a to może doprowadzić do powstania zakalca. Bardzo ważne jest też, żeby w czasie pieczenia babki nie otwierać piekarnika.
Jak udekorować babkę piaskową?
Babka piaskowa to ciasto, które można przyozdobić w naprawdę ciekawy sposób – wynika to z jej prostej formy i struktury. Jako dekoracja idealnie sprawdzi się na przykład polewa z białej lub ciemnej czekolady. Możecie wykorzystać też domowy lukier. Całość posypcie zielonymi orzechami, bakaliami lub płatkami migdałów. Pięknie będzie się prezentować też z odrobiną skórki kandyzowanej cytryny lub pomarańczy. Eksperymentowanie z dodatkami pozwoli wam stworzyć interesujące kombinacje smakowe i wizualne. Jeśli chcecie postawić na klasykę – posypcie ją po prostu cukrem pudrem. Obok takiej babki piaskowej możecie położyć ozdobne, kolorowe jajeczka z czekolady – w ten sposób jeszcze bardziej zaakcentujecie wielkanocną atmosferę.
Czytaj też:
Rok temu moja babcia zaskoczyła wszystkich. Podała tę zupę zamiast żurku na Wielkanoc, była obłędnaCzytaj też:
Bosacka radzi, jak wybrać dobry zakwas na wielkanocny żurek. Uważaj na opakowanie produktu