Zapach babcinego ciasta drożdżowego przenosi mnie do beztroskich chwil dzieciństwa. Kremówki były dla mnie symbolem nagrody za dobre oceny w szkole. Delikatny smak sernika z kolei kojarzy mi się z rodzinnymi uroczystościami, a podczas świąt Bożego Narodzenia obowiązkowym wypiekiem u mnie w domu był makowiec – najlepszy piekła moja mama i z tego właśnie słynęła w całej rodzinie. Teraz sama postanowiłam zrobić to ciasto, korzystając z jej sprawdzonego przepisu.
Jak zrobić pyszny makowiec zawijany? Prosty przepis
Makowiec to bez wątpienia jedno z najbardziej lubianych polskich ciast. Najczęściej podaje się go w okresie świątecznym, ale nie tyko – idealnie pasuje też do niedzielnej kawy. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza przede wszystkim słodkiej, aromatycznej masie makowej, która idealnie komponuje się z delikatnym ciastem. Jeśli macie ochotę, to możecie też samodzielnie zrobić domowy lukier i wymieszajcie go z kandyzowaną skórką pomarańczową, a następnie polać nim makowiec. Możecie również posypać ciasto cukrem pudrem.
Przepis: Makowiec zawijany
Ten makowiec jest naprawdę pyszny. Zobaczycie, że każdy będzie chwalić wypiek
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 50 min.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 6
Składniki
- 500 g mąki pszennej
- 50 g świeżych drożdży
- 50 g cukru
- 200 ml mleka
- 4 żółtka
- 50 g masła
- 850 g gotowej masy makowej
- 2 łyżki bułki tartej
- 4 białka
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciasta drożdżowegoNajpierw wsypcie do miski mąkę, zróbcie dołek i wkruszcie tam drożdże, a następnie posypcie cukrem. Stopniowo wlewajcie do tego dołka ciepłe mleko, mieszając je z drożdżami i zagarniając do środka trochę mąki. Całość przykryjcie ściereczką i odstawcie na 10 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie dodajcie żółtka oraz roztopione masło i powoli wyrabiajcie ciasto. Róbcie to przez około 15 minut – do momentu, aż będzie gładkie i elastyczne. Następnie uformujcie z niego kulę, umieśćcie ją w misce i odstawcie na około godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
- Przygotowanie masy makowejWymieszajcie masę makową z bułką tartą, a następnie ubijcie białka na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli i delikatnie wymieszajcie z masą makową.
- Formowanie makowcaWyłóżcie ciasto na stolnicę i podzielcie na dwie części. Rozwałkujcie jedną cześć ciasta na prostokąt i wyłóżcie połowę masy makowej. Zachowajcie ok. 1,5 cm wolnego brzegu. Następnie zwińcie roladę wzdłuż dłuższego boku i zlepcie brzegi. Podociskajcie ciasto dłońmi, by nadzienie równomiernie się rozłożyło. Makowiec zawińcie w lekko natłuszczony papier do pieczenia (zostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni w środku na wyrośnięcie). To samo zrobicie z drugim kawałkiem ciasta.
- Pieczenie ciastaObydwa makowce połóżcie na dużej blaszce i odstawcie na około 20 minut do podrośnięcia. Pieczcie makowce przez 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.
Patenty na szybki i prosty makowiec
Istnieje wiele przepisów na makowiec, dzięki czemu każdy może wybrać ten najlepszy dla siebie. Są też receptury na ten wypiek dla osób, które nie chcą spędzać wielu godzin w kuchni. Jeśli chcecie zaoszczędzić sporo czasu – możecie zrobić makowiec z ciasta francuskiego. Taki wypiek jest niezwykle prosty, a do jego przygotowania potrzebne są zaledwie trzy składniki – puszka masy makowej, gotowe ciasto francuskie, a także jajko (do przygotowania błyszczącej glazury na wierzchu wypieku). Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnej wersji tego ciasta. Możecie przygotować też ekspresowy makowiec bez pieczenia – jako spód wykorzystajcie wtedy herbatniki. Jeśli jesteście fanami tego właśnie wypieku – spróbujcie też przygotować makowiec z przepisu Magdy Gessler.
Czytaj też:
Ten niezapomniany deser z PRL-u robię w 15 minut. Moje dzieci uwielbiają „słodkie ziemniaczki”Czytaj też:
Sernik robię już tylko według patentu Magdy Gessler. Wychodzi puszysty jak chmurka