Owoce są zdrowe i jest to fakt bezsporny. Spożywane w umiarze mają mnóstwo potrzebnych zwiazków odżywczych. Dlaczego jednak warto jeść poszczególne z nich?
Owoce są istotną częścią naszej diety i dostarczają organizmowi różnych składników odżywczych – witamin i minerałów, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Oto 10 owoców, które polecają dietetycy.
10 zdrowych owoców, które polecają dietetycy
- Jabłka – Badania wskazują, że częste spożywanie jabłek może obniżyć poziom cholesterolu, co może zmniejszać ryzyko chorób serca. To wszystko za sprawą związków fenolowych, posiadających silne właściwości przeciwutleniające. Związki fenylowe występujące w skórkach jabłek pomagają zachowywać prawidłowe funkcje komórek i prawidłowy przepływ krwi. Dodatkowa zawartość witaminy C, błonnika (około 5 gramów na średnie jabłko) i fitochemikaliów sprawia, że są one świetnym wyborem dla całej rodziny.
- Kiwi – Oprócz witaminy C, potasu i przeciwutleniaczy w kiwi znajdziemy kwas foliowy, magnez i witaminy z grupy B, które mogą pomóc się zrelaksować. Niektóre badania wiążą również jedzenie kiwi jako przekąski przed snem z łatwiejszym zasypianiem, ale wciąż są na wczesnym etapie.
- Banany – bogate w błonnik owoce mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Są również dobrym źródłem białka, potasu, magnezu i manganu.
- Pomarańcze – Owoce pełne witaminy C, a dodatkowo, tak jak inne owoce cytrusowe mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe - wynika z badań opublikowanych w Chemistry Central Journal.
- Winogrona – Winogrona zawierają związki polifenolowe o właściwościach przeciwutleniających, które mogą pomóc zmniejszyć uszkodzenia komórek. Dodatkowo zawierają składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy C i K. Dodanie winogron do diety może pomóc w ochronie tkanek organizmu i zmniejszeniu markerów stanu zapalnego.
- Truskawki – Truskawki są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy - zwłaszcza witaminy C. Tylko jedna filiżanka przekrojonych na pół truskawek to około 150% zalecanej dziennej wartości tego związku. Ta sama porcja zawiera również około 80 kalorii i do 9 gramów błonnika.
- Śliwki – Wykazano, że śliwki mają właściwości przeciwzapalne. W suszonych śliwkach, znajduje się jeszcze więcej wapnia i magnezu, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka osteoporozy. Zarówno świeże jak i suszone śliwki pomagają przyspieszyć przemianę materii i zadbać o zdrowie jelit.
- Jagody – są wypełnione związkami polifenolowymi, które wspierają pracę serca i korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, a także zapobiegają szkodliwej płytce nazębnej. Błonnik w jagodach spowalnia również tempo trawienia w przewodzie pokarmowym, stabilizując uwalnianie cukru do krwioobiegu i oferując długotrwały zastrzyk energii.
- Maliny – są jednymi z owoców o największej zawartości błonnika, a jedna filiżanka zawiera 8 gramów tego związku. Maliny, jako wybór bogaty w składniki odżywcze, zapewniają przeciwutleniacze i właściwości stabilizujące poziom cukru we krwi.
- Jeżyny – są pełne składników odżywczych. Jedna filiżanka może dostarczyć około połowy witaminy C, której organizm potrzebuje każdego dnia. Ponadto są dobrym źródłem zarówno witaminy K, jak i manganu.
Czytaj też:
Jajka przepiórcze – dlaczego warto je jeść i jak je przygotować?
Źródło: goodhousekeeping.com