Może nie zauważasz, że chudniesz?
Bardzo często waga nie porusza się przez kilka dni (lub tygodni). Nie oznacza to, że nie tracisz tłuszczu. Możliwe jest również zwiększenie masy mięśniowej w tym samym czasie, gdy tracisz tłuszcz. Jest to szczególnie powszechne, jeśli niedawno zacząłeś ćwiczyć. Zamiast wyłącznie skupiać się na liczbie, którą pokazuje waga, warto też regularnie mierzyć obwody ciała i robić sobie zdjęcia w samej bieliźnie.
Tak naprawdę nie kontrolujesz, co jesz
Prowadzenie pamiętnika żywności może być pomocne, gdy próbujesz schudnąć. To szczególnie ważne, gdy żyjemy w biegu. Może się zdarzyć, że tak naprawdę nie kontrolujesz wcale tego, co jesz i pijesz lub ile kalorii mogą zawierać twoje posiłki. Zapisywanie wszystkiego może rzucić nowe światło na twoją dietę i styl życia.
Jesz za mało białka
Jedzenie białka w ilości 25–30% kalorii może przyspieszyć metabolizm o 80–100 kalorii dziennie i sprawić, że automatycznie zjesz kilkaset mniej kalorii dziennie. Może również drastycznie zmniejszyć apetyt i ochotę na przekąski. Osobom na diecie odchudzającej często wydaje się, że najistotniejsze jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Tym sposobem często nieświadomie eliminują białko z diety.
Może jesz za dużo kalorii?
Ludzie często przeceniają swoje spożycie kalorii. Wydaje im się, że jedzą mniej niż w rzeczywistości. Nawet jeśli coś jest zdrowe, jego kalorie nadal się liczą. Unikanie wszystkich słodkich napojów to doskonała strategia odchudzania. Często stanowią znaczną część spożycia kalorii. Pomocne może okazać się liczenie kalorii na początku odchudzania lub wtedy, gdy waga stanęła w miejscu. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne może się zmieniać w zależności od naszej aktywności i masy ciała. Bywa, że konieczna jest większa redukcja. Warto też poczytać o tzw. gęstości kalorycznej produktów spożywczych.
Jesz za dużo chemii
Zdrowe odżywianie może poprawić twoje samopoczucie i pomóc w regulacji apetytu. Te produkty są zwykle o wiele bardziej sycące niż ich przetworzone odpowiedniki. Warto więc wybierać "prawdziwe" pożywienie i jak najbardziej ograniczyć wszelkie dodatki do żywności.
Wykonujesz wyłącznie trening aerobowy
Trening siłowy to skuteczny sposób na utratę tłuszczu. Zapobiega utracie masy mięśniowej często związanej z utratą masy ciała i pomaga w utrzymaniu długoterminowej utraty tłuszczu.
Ciągle ćwiczysz tak samo
Zauważyłeś, że kiedyś te same ćwiczenia powodowały, że oblewał cię pot, a dziś wykonujesz je bez zadyszki? Brawo, kondycja i wytrzymałość twojego organizmu się poprawiły. Ale to też ważny moment, w którym warto zmienić swoją rutynę.
Źle śpisz
Brak wysokiej jakości snu jest silnym czynnikiem ryzyka otyłości. Może to również utrudnić postęp w odchudzaniu. Chodzi nie tylko o rozregulowanie całej gospodarki hormonalnej i zwiększenie apetytu. Kiedy notorycznie jesteśmy niewyspani, mamy mniej energii do ćwiczeń, a ponadto złe samopoczucie nie sprzyja optymistycznemu spojrzeniu na proces odchudzania.
Regularnie pijesz alkohol
Piwo, wino i słodkie napoje alkoholowe są bardzo kaloryczne. Należy również pamiętać, że sam alkohol ma około 7 kalorii na gram. W dodatku alkohole często mieszamy z różnymi słodkimi napojami, a podczas ich spożycia chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski. Jeśli do tego wszystkiego dołożyć jeszcze samopoczucie następnego dnia i brak chęci do aktywności fizycznej, mamy całą gamę potencjalnych przeszkód w odchudzaniu.
Jesz w biegu
Technika zwana uważnym jedzeniem może być jednym z najpotężniejszych narzędzi odchudzających na świecie. Polega na spowolnieniu, jedzeniu bez rozpraszania się, delektowaniu się i cieszenia każdym kęsem, przy jednoczesnym słuchaniu naturalnych sygnałów, które mówią mózgowi, kiedy twoje ciało ma już dość.Czytaj też:
Jak przestać się objadać późnym wieczorem? Najlepsza metoda
Niby się odchudzasz, a jednak waga stoi w miejscu? 10 możliwych przyczyn
Dodano:
Utrata masy ciała nie zawsze jest łatwa, a liczne czynniki mogą ją zatrzymać. Jeśli masz dobrą motywację, przetrwasz kryzysowe momenty. Dowiedz się, z jakich przyczyn waga najczęściej staje w miejscu.
Ankieta:
Czy dopadł cię kiedyś efekt jo-jo?
Źródło: HealthLine