Na przestrzeni lat powstało niezliczenie wiele diet, które różnymi sposobami mają pomóc nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Co zrobić, gdy chcemy jednak przytyć? Na to pytanie i na wiele innych odpowiedziały: Michalina Zagórska, Monika Dreger i Anna Radowicka.
Kiedy mówimy o niedowadze?
Niedowaga jest definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI) poniżej 18,5. Szacuje się, że jest to mniej niż masa ciała potrzebna do utrzymania optymalnego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele problemów ze skalą BMI, która uwzględnia tylko wagę i wzrost. Nie uwzględnia masy mięśniowej. Niektóre osoby są z natury bardzo chude, ale nadal zdrowe. Niedowaga według tej skali niekoniecznie oznacza, że masz problem zdrowotny. Niedowaga może być tak samo niezdrowa jak otyłość – jeśli nie bardziej. Ludzie z niedowagą są narażeni na osteoporozę, infekcje, problemy z płodnością i przedwczesną śmierć.
Istnieje kilka schorzeń, które mogą powodować niezdrową utratę wagi, jak zaburzenia odżywiania, problemy z tarczycą, celiakia czy nowotwory. Jeśli masz niedowagę, udaj się do lekarza, aby wykluczyć poważny problem zdrowotny.
Czytaj też:
Samobójstwa – naukowcy wskazali nowe czynniki ryzyka