Według badań budżetów gospodarstw domowych, średnio w latach 2008-2010 spożycie owoców, warzyw (bez ziemniaków) oraz ich przetworów wynosiło 283 gramy dziennie, wobec 309 gramów na początku ubiegłej dekady (w latach 2001-2003). Dane te nie uwzględniają tzw. spożycia zbiorowego - poinformowała PAP Irena Strojewska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Konsumpcja warzyw w gospodarstwach domowych w latach 2001-2010 zmniejszała się średnio o ok. 0,9 proc. rocznie, a owoców o 1,9 proc.
Wśród owoców najbardziej spadło spożycie jabłek, choć i tak jest to najchętniej zjadany przez nas owoc (15 kg rocznie). Od kilku lat więcej kupujemy cytrusów i bananów, ale w ostatnim okresie ich spożycie już nie rośnie. Rocznie zjadamy tych owoców ok. 12 kg. Natomiast mniej niż kilka lat temu jemy warzyw "tradycyjnych": - kapusty, cebuli, buraków czy marchwi. Ale dużo więcej zajadamy pomidorów (10 kg rocznie) i ogórków (7 kg).
Spożycie można też liczyć inną metodą, wykorzystując dane bilansowe, czyli wielkość produkcji powiększonej o import i pomniejszonej o eksport, podzielonej na głowę mieszkańca. Według tej metodologii statystyczny obywatel naszego kraju średnio w latach 2008-2010 zjadał ok. 450 gramów warzyw i owoców dziennie. W sumie było to 165 kg owoców i warzyw rocznie. Takie właśnie liczby podawane są m.in. do FAO oraz Eurostatu - zaznaczyła Strojewska. Z europejskich statystyk wynika, że Polska znajduje się niemal na samym końcu pod względem spożycia owoców i na 10. miejscu w UE jeśli chodzi o konsumpcję warzyw.
eb, pap