Prawdziwym wyzwaniem nie jest znalezienie diety, czy to paleo, niskowęglowodanowej czy na bazie określonego składnika. – Naprawdę trudno jest utrzymać zdrową wagę, zachować zdrowe nawyki żywieniowe – mówi Kosuke Uetake, profesor z Yale SOM.
Czytaj też:
Odchudzanie – jak stosować siemię lniane, żeby sobie nie zaszkodzić
Dzienny budżet kalorii
Uetake i Yang zebrali informacje o około 36 tys. aktywnych użytkownikach aplikacji Lose It!, która zamienia cele związane z utratą wagi na dzienne budżety kalorii. Użytkownicy mogą następnie śledzić swój budżet dzienny na podstawie tego, co jedzą i ile ćwiczą.
W najbardziej podstawowej analizie danych Uetake i Yang znaleźli dwie godne uwagi zależności. Po pierwsze, pomimo tego, że cele są w całości narzucane sobie samym przez uczestników, ludzie poważnie traktują budżety dzienne. Było dużo "grup" użytkowników tuż poniżej ich zalecanego dziennego spożycia kalorii, co wskazuje, że ludzie albo zmniejszają ich spożycie, albo zwiększają aktywność i zamierzają przekroczyć swój cel.
– Mimo że przekraczanie budżetu nie wiązało się z żadną karą, ludzie starali się go przestrzegać – powiedział Uetake.
Po drugie, ci, którzy osiągnęli swoje codzienne cele, wydawali się być bardziej skłonni do osiągnięcia kolejnych celów, tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu. – Widzieliśmy ten pozytywny efekt uboczny, w którym krótkoterminowy sukces doprowadził do długoterminowego sukcesu.
Na podstawie tych ilościowych podstaw Uetake i Yang zbudowali model, aby zbadać, jak małe różnice w projektowaniu celów mogą potencjalnie wpłynąć na motywację i wyniki. Po pierwsze, odkryli, że cele adaptacyjne, które z czasem stają się mniej lub bardziej wymagające, są bardziej korzystne niż cele statyczne. (Ten proces „dynamicznego dostosowywania trudności” jest integralną częścią uzależniającego przyciągania gier wideo). Odkryli również, że ambitne cele są najbardziej przydatne dla osób, które ostatnio albo doświadczyły niepowodzeń, albo dokonały znaczących postępów - tych na każdym końcu spektrum osiągnięć. A osoby z najwyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) wykazały największy postęp, gdy otrzymywały ambitne cele. Wreszcie, najskuteczniejsze cele różnią się pod względem celów, czasami koncentrują się na celach konsumpcyjnych, innym razem na celach ćwiczeń.
Czytaj też:
Czy na diecie odchudzającej można jeść wszystkie owoce?
Samodyscyplina jest kluczem
Chociaż ta praca i odkrycia z niej płynące dotyczą utraty wagi, Uetake mówi, że implikacje rozciągają się na praktycznie każdą dziedzinę, w której projektowanie celu odgrywa główną rolę. Sugeruje, że jednym z ważnych zastosowań jest świat finansów konsumenckich. – Jeśli ludzie mają dług do spłacenia, jaki jest najskuteczniejszy sposób ukształtowania planu spłaty?
Innym zastosowaniem może być zużycie energii. W takim przypadku ludzie wyznaczają cele, aby zmniejszyć ilość zużywanej energii, ale regularnie nie osiągają tych celów, po części dlatego, że nie ma żadnych konsekwencji za przekroczenie celu.
Edukacja, zwłaszcza wśród młodszych dzieci, jest również owocnym obszarem do dalszych badań. Jakie narzędzia można wyciągnąć z tych ustaleń i zastosować, aby nie zgłaszać motywacji uczniów? Uetake zauważa, że utrzymywanie zaangażowania dzieci ma szczególne znaczenie, gdy uczą się one częściowo lub całkowicie online.
Ogólnie rzecz biorąc, każda dziedzina życia, która wymaga samodyscypliny i długoterminowego planowania, może skorzystać na metodach zastosowanych w tej pracy. – Jak wyznaczamy cele, gdy stajemy przed trudnym zadaniem? – powiedział Uetake. – W tym przypadku chcemy wykorzystać dane zaczerpnięte z aktywności prawdziwych ludzi, aby pomóc im w wyznaczaniu bardziej realistycznych celów - celów, które faktycznie mogą osiągnąć.
Czytaj też:
BMI: jak je obliczyć i czy jego wyniki są wiarygodne?