Dżem truskawkowy jest z zasady bardzo łatwy do zrobienia. W jego najprostszej wersji wystarczą truskawki, cukier i odrobina cierpliwości przy gotowaniu całości.
Dżem truskawkowy – ile cukru dodać?
Do zrobienia dżemu truskawkowego można wykorzystać dostępne w sklepach cukry żelujące. To najszybsza i najmniej pracochłonna opcja na zrobienie domowych przetworów. Najlepiej wówczas trzymać się proporcji na opakowaniu cukru, chociaż z doświadczenia wiemy, że można go dać nieco mniej. Taki dżem razem z przygotowaniem owoców i przełożeniem gotowego produktu do słoików zrobisz nawet w 30 minut. Jego dużą zaletą jest to, że owoce zachowują ładny, żywy kolor.
Aby zrobić domowy dżem, można wykorzystać też zwykły cukier. Tu proporcje w różnych przepisach mogą się różnić. Są tacy, którzy wręcz do minimum ograniczają ilość cukru (250 g na kilogram owoców), są tacy, którzy lubią bardziej posłodzić swoje dżemy (500 g i więcej na kilogram owoców). Owoce należy zasypać cukrem, poczekać aż puszczą sok, a następnie gotować na niewielkim gazie, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji dżemu. Taki dżem będzie dużo ciemniejszy, niż ten zrobiony przy użyciu cukrów żelujących.
Do dżemu truskawkowego można dodać sok z cytryny lub kwasek cytrynowy (sok z jednej cytryny na kilogram owoców). To przełamie nieco słodycz owoców z cukrem, ale kwasek cytrynowy działa również stabilizująco na przetwory i pomaga zachować ich kolor.
Jak długo robi się dżem truskawkowy?
Cały proces może trwać nawet 5-6 godzin, wszystko zależy od tego jak dużo wody mają w sobie truskawki i ile cukru dodasz. Dżem należy mieszać co jakiś czas. Konieczny tu jest garnek z grubym dnem, inaczej dżem może się przypalić. Kiedy dżem jest odpowiednio gęsty, należy gorący przekładać do wyparzonych słoików i dobrze zakręcić.
Dodaj masło do dżemu truskawkowego
Przepis na dżem truskawkowy z dodatkiem masła podaje Anna Wrońska, kulinarna blogerka, autorka znanego bloga Aniagotuje.pl. Proporcje jej dżemu truskawkowego (na pięć słoiczków po 280 ml) to:
- 2 kg truskawek,
- 500 g cukru,
- dwie cytryny,
- 30 g masła.
Cały proces przygotowania to klasyczny sposób na dżem. Sekretem jest długie gotowanie, aby odparować płyn i uzyskać odpowiednią konsystencję. Po co do owoców dodawać masło (dodaje się je na początku gotowania, razem z cukrem i sokiem cytryny)? Jak pisze blogerka, „dodatek masła sprawia, że dżem smakuje jeszcze lepiej... intensywniej. Dżem zyskuje dodatkowy smak – smak umami. W produktach bogatych w białko znajduje się kwas glutaminowy, na który reagują nasze receptory smakowe. W maśle nie ma go dużo, jednak jest to wystarczającą ilość, by sprawić, że dżem truskawkowy będzie smakować i pachnieć niebiańsko”. Anna Wrońska zwraca uwagę, że na górze dżemu w słoiku mogą pojawić się zastygnięte kawałki masła. To normalne i nie należy się tym przejmować.
Czym przyprawić dżem truskawkowy?
Dżemy z truskawek można aromatyzować. W ten sposób można stworzyć autorską wersję idealnego dżemu truskawkowego. Do dżemu podczas gotowania wystarczy dodać aromatyczny składnik. Może to być np.
- laska wanilii,
- kieliszek rumu lub whisky (alkohol odparuje pozostawiając aromat),
- kwiaty lipy – świeże lub suszone (należy je wyjąć na koniec),
- kora cynamonu,
- papryczka chili.
Truskawki świetnie łączą się też z innymi owocami. Można do nich dodać rabarbar (szczególnie polecamy tę wersję), jagody, maliny czy jabłka.
Czytaj też:
To najlepsze owoce do mrożenia. Jak dobrze zamrozić jagody?Czytaj też:
Najlepsze ciasto z jagodami. Sprawdzony i prosty przepis