Wrzesień to czas, kiedy królują śliwki. Można jeść je „solo”, ale jeżeli przygotujecie z nich pyszne ciasto – przekonacie się, że cała rodzina będzie zajadać się tym plackiem, a jego pieczenie stanie się już tradycją. Ciasto ze śliwkami to klasyczny, jesienny deser, który zachwyca swoim smakiem i aromatem. Co więcej, taki wypiek jest nie tylko smaczny, ale za sprawą śliwek też zdrowy, dlatego naprawdę warto korzystać z owoców sezonowych. Korzystnie na nasze zdrowie wpływa też kolejny składnik, czyli orzechy włoskie, które są zdrowym źródłem tłuszczy.
Jak zrobić ciasto ze śliwkami i orzechami? Prosty przepis
Pyszne owoce, delikatne ciasto i chrupiąca kruszonka to idealne połączenie. Co więcej, zrobienie takiego deseru wcale nie jest trudne – wystarczy, że będziecie trzymać się przepisu, a z pewnością wam się uda. Jest to też odpowiednia receptura dla tych, którzy nie mają jeszcze zbyt bogatego doświadczenia w pieczeniu. Idealnie sprawdzi się również wtedy, kiedy nie macie czasu na pracochłonne wypieki. Będzie doskonałe jako słodka przekąska do kawy lub herbaty.
Przepis: Ciasto ze śliwkami
Gwarantujemy, że w tym wypieku zakocha się cała rodzina. Jest idealny na jesień
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
Składniki
- 800 g śliwek
- 4 jajka
- 200 g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g mąki
- 250 g cukru pudru
- 30 g orzechów włoskich
Sposób przygotowania
- Przygotowanie produktówMasło oraz jajka wyjmijcie chwilę wcześniej z lodówki – tak, by ogrzały się w temperaturze pokojowej. Śliwki opłuczcie i osuszcie, a następnie usuńcie z nich pestki i pokrójcie na ćwiartki. Piekarnik zacznijcie nagrzewać do 180 stopni Celsjusza.
- Ucieranie ciastaPrzez około 7 minut ubijajcie masło z cukrem pudrem na gładką masę. Kolejno dodawajcie po jednym jajku (róbcie to w odstępach co kilka minut). Następnie dodajcie mąkę i proszek do pieczenia, a całość miksujcie na małych obrotach miksera do momentu, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą.
- Pieczenie ciastaCiasto przełóżcie do formy o średnicy 24 cm. Wyrównajcie jego powierzchnię, a później rozłóżcie w nim śliwki i dodajcie rozdrobnione orzechy włoskie. Jeśli macie ochotę – możecie dodać kruszonkę. Ciasto włóżcie do piekarnika i pieczcie przez około 60 minut.
Niezwykle smakowitym wykończeniem ciasta ze śliwkami jest kruszonka, przygotujecie ją dosłownie w kilka minut.
Przepis: Kruszonka do ciasta
Kruszonka jest wspaniałym dodatkiem do ciasta ze śliwkami
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 120 g cukru
- 160 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
Sposób przygotowania
- Połączenie składnikówDo miski wsypcie mąkę, cukier i dodajcie kawałeczki pokrojonego masła. Wszystkie składniki rozcierajcie palcami, aż powstaną drobne okruszki ciasta.
- Dodanie kruszonki do ciastaKruszonką posypcie wierzch ciasta i śliwki, a następnie upieczcie całość.
Do ciasta możecie wykorzystać dowolny rodzaj śliwek, jednak najlepiej sprawdzą się węgierki (są dość twarde, a więc nie rozpadną się w trakcie pieczenia). Pamiętajcie jednak, żeby po umyciu dokładnie osuszyć owoce, na przykład na sitku lub używając ręcznika papierowego. Koniecznie sprawdźcie też, jak zrobić ciasto ze śliwkami bez zakalca – wystarczy, że będziecie wystrzegać się kilku błędów, a wyjdzie idealne.
Z czym podawać ciasto ze śliwkami?
Ciasto ze śliwkami możecie podawać na różne sposoby. Najbardziej klasyczny z nich to po prostu posypanie placka cukrem pudrem – dzięki temu będzie nie tylko smaczniejszy, ale też ładniej się zaprezentuje. Ciekawym pomysłem jest również posypanie wierzchu wiórkami gorzkiej czekolady. Ciasto śliwkowe, podane jeszcze na ciepło, doskonale komponuje się z gałką zimnych lodów – taki kontrast to zawsze dobry pomysł. Do jego udekorowania śmiało można wykorzystać także bitą śmietanę, czyli najprostszy i najbardziej uniwersalny dodatek. Całość możecie też polać sosem czekoladowym lub karmelowym.
Jeśli macie ochotę na więcej przysmaków ze śliwkami w roli głównej – przygotujcie ciasto drożdżowe z tymi jesiennymi owocami, klasyczną tartę lub bezglutenowe ciasto śliwkowe.
Czytaj też:
Wiem, jak błyskawicznie obrać orzechy włoskie ze skórki. Tym sposobem robię to bez truduCzytaj też:
Te placki to coś więcej niż naleśniki. Francuskie crêpes nie mają sobie równych