Jak podkreślają naukowcy, wyniki badań o nazwie „Sunshine” mogą zrewolucjonizować leczenie raka jelita grubego w przyszłości. Wykazały bowiem, że przyjmowanie witaminy D w wysokich dawkach może ograniczać rozprzestrzenianie się tego rodzaju nowotworu. Nie jest to jednak alternatywna forma terapii, a jedynie wsparcie standardowego leczenia.
Witamina D kontra rak jelita grubego
W badaniu „Sunshine” wzięło udział 139 osób z wcześniej nieleczonym, przerzutowym rakiem jelita grubego. Uczestników podzielono na dwie grupy: jedni otrzymywali wysoką, a drudzy niską dawkę witaminy D.
W przypadku pierwszej grupy było to aż 8000 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D codziennie przez 14 dni. Następnie otrzymywali 4000 IU dziennie, tak jak i druga grupa. Należy podkreślić, że wszyscy pacjenci byli też w tym czasie poddawani chemioterapii.
Naukowcy zaobserwowali, że postęp choroby u uczestników w grupie otrzymującej dużą dawkę zatrzymał się średnio na około 13 miesięcy, podczas gdy w grupie z niskimi dawkami wystąpiło opóźnienie o blisko 11 miesięcy.
Odkryli również, że uczestnicy w grupie otrzymującej duże dawki byli mniej narażeni na progresję choroby lub zgon podczas 22,9-miesięcznego okresu obserwacji. Jak podkreślają naukowcy, konieczne są dalsze testy.
Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „JAMA”.
Czytaj też:
Masz te objawy? To może być rak jelita