Zdrowy i dobry wygląd to zasługa nie tylko treningów, ale również odpowiedniej diety. Poznajcie 5 składników, których spożycie idealnie dopełni ćwiczenia i pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Obejrzyj materiał wideo:
Czego nie jeść po treningu?
Osoby stawiające na aktywny tryb życia, muszą stosować zdrową dietę. Po treningu, ale nie tylko, bo także przed nim i w dni beztreningowe trzeba odżywiać się zdrowo oraz z umiarem, dostarczając do organizmu wszystkieskładniki odżywcze. Dieta osób aktywnych fizycznie musi być dopasowana do intensywności treningu, aby organizm mógł podołać wysiłkowi oraz otrzymał właściwą porcję składników odżywczych, które niezbędne są m.in. do ochrony mięśni przed degradacją wskutek zachodzących w tkance mięśniowej reakcji katabolicznych.
Produkty zakazane po treningu
1. Fast foody
Po treningu odczuwasz ogromną ochotę na dania typufast food? Lepiej znajdź silną wolę, aby się jej oprzeć, bo inaczej twoje wysiłki mogą pójść na marne. Po co męczyć się ćwicząc, jeżeli po treningu dostarczysz do organizmu sporą dawkę pustych, bezwartościowych kalorii? Nie jest prawdą, że ćwiczenia pozwoliły ci spalić zbędny tłuszcz, więc możesz sobie pozwolić na więcej i kolejnego dnia pozbędziesz się problemu, ćwicząc bardziej intensywnie. Takie podejście nic nie da i może jedynie spowodować brak efektów treningowych oraz spadek motywacji.
2. Batony energetyczne i proteinowe – tak, ale…
Batony energetyczne i batony proteinowe od kilku lat są bardzo popularną przekąską, ale nie zawsze faktycznie sprzyjają naszemu zdrowiu i sylwetce. Wybierając przekąski dla sportowców, musisz czytać ich skład, bo ten może zaskakiwać. Warto uważać przede wszystkim na produkty dostępne w każdym sklepie, bo często mają one mało wspólnego z prawdziwymibatonami energetycznymii proteinowymi, które dostępne są w sklepach z odżywkami i suplementami diety, dedykowanymi dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
3. Słodycze
Po treningu trzeba dostarczyć do organizmu szybko przyswajalne węglowodany proste, jednak nie powinny być to słodycze, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Zdrowe węglowodany znajdziemy np. w owocach, owocowych koktajlach, napoju na bazie wody i miodu, a także w specjalnych odżywkach potreningowych, które pozwalają zaspokoić potrzeby organizmu na czas niezbędny do przygotowania pełnowartościowego posiłku.
Po treningu nie należy też sięgać po słone przekąski, alkohol oraz produkty, które nie są w stanie dostarczyć do naszego organizmu niezbędnych mu do szybkiej regeneracji składników odżywczych, czyli np. jedynie świeże warzywa czy niewielki owoc.
Czytaj też:
Odchudzasz się? Oto 8 produktów, które pomogą ci w tym z zaskakującym skutkiem!