Kawa to napój, który ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Obniża ryzyko pojawienia się miażdżycy, niweluje stres, poprawia koncentrację oraz pamięć krótkotrwałą, chroni przed nowotworami, chorobami serca i cukrzycą. Przyspiesza też metabolizm i wspiera odchudzanie. Te właściwości zawdzięcza zawartej w niej kofeinie. Do napoju warto dodać jeszcze odrobinę papryczki chili, żeby dodatkowo wzmocnić to działanie.
Jakie korzyści daje picie kawy z chili?
Kawa z chili jest ceniona szczególnie wśród osób na diecie redukcyjnej. A to dlatego, że kapsaicyna zawarta w papryczce chili, przyspiesza metabolizm, rozgrzewa i sprawia, że szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa. Ponadto wspomaga układ trawienny i zapobiega zaparciom. Papryczka chili dostarcza też cennych witamin i minerałów, m.in.: witamin: C, A, B6 (czyli kwasu foliowego), potasu oraz błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit i daje uczucie sytości.
Jak przygotować kawę z chili?
Kawę z dodatkiem chili można przyrządzić na kilka sposobów, wzbogacając smak ulubionymi dodatkami. Podstawę napoju stanowi naturalna kawa i papryczka chili. Do przyrządzenia kawy potrzebne są:
- napar z ulubionych ziaren kawy,
- 1/3 łyżeczki przyprawy chili,
- opcjonalnie: mleko, cukier lub inne ulubione dodatki.
Do świeżo zaparzonej kawy należy dodać papryczkę chili i dokładnie wymieszasz. Można też dolać mleko i dosypać cukier lub dodać miód.
Jak często pić kawę z chili i jakie są przeciwwskazania?
Filiżankę kawy z chili można wypić raz dziennie, najlepiej rano. Kawy z chili powinny unikać osoby cierpiące na choroby układu trawiennego, ponieważ pikantne przyprawy mogą podrażniać delikatne błony śluzowe przewodu pokarmowego, powodować nasilenie się dolegliwości, takich jak:
- zgaga,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- wrzody żołądka.
Taki napój może także uczulać. Na początku należy więc obserwować, jak zareaguje na tę ostrą przyprawę.
Czytaj też:
Czy znasz papryczkę gochugaru? To jedna z odmian chili, dowiedz się, jakie ma właściwościCzytaj też:
Ten suplement poprawi pracę wątroby. Obiecujące wyniki badań naukowców z Olsztyna