Naukowcy z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) w Izraelu postanowili sprawdzić, czy zmiana talerza na mniejszy faktycznie może pomóc w odchudzaniu. Wiele osób wierzy, że ten trik pozwala oszukać mózg.
Podstawą tej tzw. sztuczki dietetycznej jest złudzenie optyczne zwane efektem Delboeufa. Uważa się, że złudzenie, nazwane od belgijskiego psychologa Josepha Remi Leopolda Delboeufa, ma wpływ na wielkość porcji jedzenia. Na przykład, jedno badanie z 2012 r. wykazało, że uczestnicy nakładali sobie mniej zupy, gdy podawano im małe miski w porównaniu z tymi, którym podano duże miski. Delboeuf wykazał niegdyś, w jaki sposób dwie kropki o identycznych rozmiarach mogą być postrzegane jako większe lub mniejsze od nich, rysując koła o różnych rozmiarach wokół nich.
Czytaj też:
Nowy rok, nowa dieta? Elżbieta Lange: Drogie panie, wyrzućcie ze swojej głowy słowo „dieta”
Naukowcy z Izraela przeprowadzili eksperymenty zawierające iluzje wizualne, zarówno powiązane, jak i niezwiązane z jedzeniem. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – jedna została poinstruowana, aby zjeść godzinę przed eksperymentami, podczas gdy druga miała zjeść trzy godziny wcześniej. Po obejrzeniu zdjęć pizzy na różnej wielkości tacach (wywołując iluzję Delboeufa), stwierdzono, że łagodnie głodna grupa miała większe szanse zidentyfikowania właściwych proporcji pizzy.
Jednakże, gdy uczestnikom pokazano obrazy czarnych kółek (to znaczy niezwiązanych z żywnością) w kołach o różnych rozmiarach, obie grupy wykazywały niedokładne postrzeganie na podobnych poziomach. „Nawet jeśli jesteś głodny i nie jadłeś lub próbujesz ograniczyć porcje, porcja wygląda podobnie, gdy wypełnia mniejszy talerz lub jest otoczona pustą przestrzenią na większym talerzu” – podsumowuje główny autor badań, Tzvi Ganel z Laboratory for Visual Perception and Action in BGU's Department of Psychology. „Kiedy ludzie są głodni, zwłaszcza gdy są na diecie, są mniej skłonni do tego, by dać się zwieść rozmiarom talerza, jest bardziej prawdopodobne, że zjedzą mniej, ale będą bardziej skłonni do przejadania się później” – dodał.
Badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „Appetite”.
Pytanie, które teraz może się nasuwać – czy to dlatego w restauracjach często dostajemy porcje jedzenia na ogromnych talerzach, byśmy wciąż czuli się głodni?
Czytaj też:
Post przerywany – na czym polega dieta 8/16?