Powszechnie wiadomo, że witamina D jest ważna dla zdrowia kości, mózgu i serca. Jej niedobór powiązano także z większym ryzykiem rozwoju depresji. Witamina D wpływa na wiele procesów, zachodzących w ludzkim organizmie:
-
reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową,
-
odpowiada za prawidłową budowę oraz rozwój kości i zębów,
-
zwiększa masę mięśniową i sprawność fizyczną,
- pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie i nastrój.
Na przestrzeni lat naukowcom udało się udowodnić, że większy niż zalecany poziom witaminy D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Eksperci przeanalizowali wyniki trzech badań, w których uczestniczyło łącznie 5038 kobiet po 55. roku życia. Ich średnia wieku wynosiła 63 lata. Dane, które wykorzystali badacze, gromadzone były w latach 2002-2017. Żadna z kobiet przed uczestnictwem w badaniach nie miała zdiagnozowanego nowotworu, a ich stan zdrowia i poziom witaminy D we krwi monitorowany był średnio przez 4 lata. Wcześniejsze badania dr Cedrica F. Garlanda wykazały też, że witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu, groźnych nowotworów – raka płuca, pęcherza moczowego, szpiczaka mnogiego i białaczki.
Mimo tak wielu dobroczynnych właściwości, eksperci wciąż szukają nowych dowodów na to, że witamina D niesie niewiarygodne korzyści dla zdrowia.
Witamina D a kondycja fizyczna
Badanie, które zostało opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology”, stwierdza, że wyższe poziomy witaminy D wiążą się z lepszą kondycją fizyczną, co potwierdza też wcześniejsze doniesienia, mówiące o tym, że witamina D odgrywa istotną rolę w zdrowiu serca, zwiększając wydolność fizyczną i ewentualnie zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Wcześniejsze badania wykazały, że osoby regularnie ćwiczące mają większe szanse na wysoki poziom witaminy D. W badaniu tym analizowano związek pomiędzy poziomami witaminy D a ogólną sprawnością krążeniowo-oddechową lub sprawnością organizmu podczas ćwiczeń. Wydolność krążeniowo-oddechową najlepiej mierzyć jako maksymalną ilość tlenu zużywaną podczas ćwiczeń. Liczba ta pokazuje, jak skutecznie płuca i serce współdziałają podczas ćwiczeń, aby przemieszczać tlen wokół ciała do mięśni, które tego potrzebują. Osoby z lepszym zdrowiem układu krążeniowo-oddechowego mogą ćwiczyć dłużej i bardziej energicznie. Oznacza to, że mogą mieć również lepszy ogólny stan zdrowia w porównaniu z osobami, które zmagają się z chorobami układu krążeniowo-oddechowego.
Badanie obejmowało prawie 2000 osób w wieku od 20 do 49 lat. Naukowcy porównali poziom witaminy D we krwi każdego uczestnika z ich wydolnością krążeniowo-oddechową, która została zmierzona na próbie na bieżni. Uczestnicy zostali następnie podzieleni na cztery równe grupy, w oparciu o poziomy witaminy D.
Okazało się, że nawet po uwzględnieniu takich czynników jak: wiek, płeć, rasę, wskaźnik masy ciała, nadciśnienie, cukrzycę i palenie tytoniu; osoby z wyższymi poziomami witaminy D miały lepszą kondycję fizyczną.
Czytaj też:
Niedobór witaminy D u dzieci – przyczyny i skutki