Choroba Parkinsona spowodowana jest utratą komórek nerwowych w części mózgu zwanej istotą czarną. To zaburzenie mózgu prowadzi do szeregu zaburzeń, w tym drżenia kończyn i trudności w chodzeniu.
Główne objawy choroby Parkinsona
- Drżenie rąk, ramion, nóg, szczęki lub głowy
- Sztywność kończyn i tułowia
- Spowolniona koordynacja ruchowa
- Zaburzenia równowagi
Choroba Parkinsona – przyczyny
Nie jest jasne, co powoduje chorobę Parkinsona. Niektóre przypadki można przypisać mutacji genetycznej, inne zaś wskazują na czynniki środowiskowe. Jednym z wyraźnych czynników ryzyka choroby Parkinsona jest wiek. Większość osób doświadcza pierwszych objawów około 60 roku życia. Objawy choroby Parkinsona i tempo progresji różnią się u poszczególnych osób. Czasami ludzie odczuwają wczesne objawy choroby Parkinsona jako skutki normalnego starzenia się.
Jak zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona?
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology wykazało zbawienny wpływ witamin na zmniejszanie ryzyka choroby Parkinsona. W obserwacjach naukowych brało udział 41 058 osób mieszkających na terenie Szwecji. Przez ponad 18 lat oceniano ich spożycie witamin, dietę oraz nawyki żywieniowe. Okazało się, że jedna trzecia osób o najwyższym spożyciu witaminy C lub E miała ok. 32% mniejsze ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Jeszcze wyższy wynik – 38% – dało spożywanie obu witamin razem. W badaniach uwzględniono także takie czynniki takie jak wiek, płeć, BMI, palenie tytoniu i inne.
„Wdrożenie diety zawierającej pokarmy bogate w witaminy C i E może pomóc w ochronie przed rozwojem choroby Parkinsona w późniejszym życiu” – powiedziała główna autorka badań Essi Hantikainen. Badaczka uważa zarazem, że należy przeprowadzić więcej badań nad działaniem witaminy C i E w zapobieganiu chorobie Parkinsona. „Jednak wdrażanie zdrowej diety nigdy nie będzie złe” – dodała.
Czytaj też:
10 najzdrowszych warzyw, które polecają dietetycy