Jak zauważa ekspertka, diabetycy mają niższe poziomy cynku niż osoby zdrowe, obserwuje się u nich również zwiększone wydalanie tego pierwiastka z moczem.
Czy cynk jest ważny dla osób chorych na cukrzycę?
Farmaceutka dodaje, że różne badania dowodzą o konkretnym wpływie odpowiedniego poziomu cynku w organizmie na zdrowie osób z cukrzycą. Stosowanie cynku powoduje m. in.:
Spadek poziomu glukozy – zarówno na czczo, jak i po posiłku, ma także korzystny wpływ na hemoglobinę glikowaną (informuje nas o średnim stężeniu glukozy w ciągu ostatnich 120 dni), wpływa także na spadek poziomu CRP.
Co więcej, cynk jest ważny w kontrolowaniu glikemii oraz w uwalnianiu i produkcji insuliny, poprawie wrażliwości komórek obwodowych na insulinę. Wykazano również dobroczynne działanie na gospodarkę lipidową, a konkretnie na obniżenie frakcji LDL i trójglicerydów.
Jakie są naturalne źródła cynku?
W jakich produktach znajdziemy cynk? M. in. w ostrygach, kaszy gryczanej, rybach, żółtych serach, nasionach i pestkach. Jak jednak dodaje ekspertka:
Wchłanianie cynku z diety może ograniczać alkohol, cukier i duża ilość błonnika. Preparatów z cynkiem nie należy bezpośrednio łączyć z preparatami żelaza czy wapnia oraz ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym.
Przed rozpoczęciem suplementowania cynku należy się oczywiście skonsultować z farmaceutą bądź lekarzem.
instagramCzytaj też:
Dieta wegańska - co to jest i czy jest zdtowa?