Jedzenie warzyw chroni przed przewlekłymi chorobami i to dlatego, powinniśmy włączyć je do swojej diety – napominają dietetycy. Aby wzmocnić ich działanie, codziennie powinniśmy wybierać różnorodne warzywa, bo każde z nich ma inny skład i inne właściwości.
Jedzenie warzyw chroni przed chorobami serca
Choroby serca stanowią główną przyczynę zgonów an świecie. Metaanaliza badań z 2018 r. opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrion wskazuje, że wyższe spożycie witaminy C, karotenoidów i alfa-tokoferolu, czyli witaminy E wiąże się ze zmniejszoną zachorowalnością i śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Te składniki odżywcze możemy sobie zapewnić, spożywając codziennie odpowiednią porcję warzyw. Warzywa są również dobrym źródłem potasu, który reguluje poziom ciśnienia krwi.
Zapobiega nowotworom
American Cancer Society rekomenduje zwiększenie ilości warzyw w diecie. Lekarze nakłaniają do diety, w której dwie trzecie każdego posiłku stanowić będą warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i fasola. Badania wskazują, że zawartość witamin, minerałów i błonnika oraz wody zapobiega nowotworom i pozwala także zachować prawidłową wagę.
Sprawdź, przed jakimi jeszcze chorobami chroni jedzenie warzyw
Cukrzyca typu 2
Najnowsze badania wykazują, że wyższe spożycie zielonych warzyw liściastych oraz zawartego w nich błonnika wiąże się niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jedzenie warzyw jest korzystne również, dla osób chorych na cukrzycę, które powinny ponadto kontrolować spożycie węglowodanów oraz cukru.
Przewlekła choroba nerek
Diety oparte na dużym spożyciu warzyw, zmniejszają częstotliwość występowania przewlekłej choroby nerek – uważają specjaliści. Lekarze zachęcają do większego spożycia pokarmów roślinnych, bo badania jednoznacznie wskazują, że zapobiega to i spowalnia przebieg tej choroby.Czytaj też:
Zrezygnuj z 5 nawyków żywieniowych, które sprawiają, że szybciej się starzejesz