73-letni amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy Bruce Springsteen jest w świetnej formie. Twierdzi, że zawdzięcza to ścisłej diecie OMAD – je jeden posiłek dziennie, najpóźniej do godziny 16:00.
Sekret zdrowia i świetnej sylwetki Springsteena postanowił wcielić w życie brytyjski muzyk Chris Martin, były mąż Gwyneth Paltrow, obecnie – Dakoty Johnson, aktorki znanej z filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Młodszy od Bruce'a o prawie 30 lat zawsze podziwiał starszego kolegę. O tajemnicę jego sylwetki zapytał żonę Springsteena, Patti Scialfa, gdy spędzał u nich lunch. To ona powiedziała Martinowi o diecie OMAD.
Martin przekazał tę informację światu kilka dni temu w programie „Conan O’Brien Needs A Friend”. Przyznał, że sam również stosuje OMAD, a ostatni posiłek – tak jak Springsteen – spożywa o godz. 16:00. Opowiadając o swoim nowym sposobie żywienia zażartował, że Bruce zjada „boczek bizona”.
Jakiś czas temu również polskie gwiazdy chwaliły zalety tzw. diety okienkowej, polegającej na wyborze okna czasowego, w którym można zjeść posiłek. Przerywany post stosowały m.in. Julia Wieniawa czy Małgorzata Rozenek-Majdan.
Na czym polega dieta OMAD?
Istotą diety OMAD (po angielsku „One Meal A Day”) jest spożywanie jednego posiłku przez cały dzień, codziennie o tej samej porze, po największym wysiłku w ciągu dnia. Jest to odmiana postu okresowego w proporcjach 23:1, co oznacza 23 godziny bez jedzenia i 1 posiłek spożyty w ciągu godziny. Są i inne warianty tego postu np. 22:2 czy 21:3.
Jednak najbardziej klasyczną odmianą OMAD jest wersja 23:1. Okazuje się, że większość stosujących ją osób, decyduje się na spożycie posiłku w czasie pory obiadowej. Przez pozostały czas można pić wodę oraz niesłodzoną kawę czy herbatę.
Dla kogo dieta OMAD nie jest wskazana?
Nie wszyscy mogą stosować ten rodzaj diety. Eksperci twierdzą, że nie jest bezpieczna przede wszystkim dla:
- osób z cukrzycą,
- osób z zaburzeniami hormonalnymi,
- dla dzieci,
- dla kobiet w ciąży,
- dla osób, kore zmagają się z zaburzeniami odżywiania (anoreksją, bulimią, bulimoreksją),
- dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego (np. refluks).
Każdorazowe podjęcie decyzji o zastosowaniu diety OMAD powinno być skonsultowane ze specjalistą, ponieważ konsekwencje dla organizmu mogą być bardzo poważne.
Dlaczego dieta OMAD jest ryzykowna?
Diety OMAD nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę. Powodów jest kilka. Po pierwsze, jedzenie jednego posiłku dziennie pogarsza tolerancję glukozy i zwiększa poziom glukozy w osoczu. Istnieje też ryzyko opóźnionej reakcji na insulinę.
Nie wszyscy dobrze czują się po spożyciu jednego, dużego posiłku – niektórzy skarżą się na uczucie ciężkości, ból brzucha, zaparcia, biegunki lub wymioty. Przeciwnicy OMAD podkreślają, że ograniczenie różnorodności diety skutkuje anemią. Poza tym „One Meal A Day” może doprowadzić do spadku odporności i rozpadu masy mięśniowej.
Część osób stosujących OMAD źle znosi uczucie głodu – powoduje ono u nich zmęczenie, rozdrażnienie i spadek koncentracji.
Z kolei zwolennicy sposobu żywienia OMAD podkreślają, że dzięki niemu poprawia się ich metabolizm, więc chudną szybko i skutecznie (bez efektu jo-jo), czują się lepiej i nie tracą zbyt dużo czasu na przygotowywanie posiłków.
Jak często można stosować OMAD?
Zdaniem dietetyków i naukowców częściej niż raz w tygodniu. Najlepiej w dzień, gdy nie planujemy aktywności albo mamy wolne. Jeśli już decydujemy się na zastosowanie postu przerywanego, trzeba zadbać o to, aby posiłki były pełnowartościowe i dostarczały organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, witamin i makro i mikroskładników. Nieprzestrzeganie tej reguły może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych.
Czytaj też:
Masz problemy ze schudnięciem? Problem może tkwić w jelitach. Te dwie rzeczy pomogą ci schudnąćCzytaj też:
Te owoce to naturalny spalacz tłuszczu. Jedz szklankę dziennie