Wiele osób chcących schudnąć wypróbowuje przerywany post. Inni chętnie wypróbowują dietę ketogeniczną. Ale te dwie diety, mimo że bardzo popularne, nie satysfakcjonują absolutnie wszystkich osób borykających się z nadwagą. Równolegle obok tych popularnych diet istnieje pewien rodzaj diety, który nie jest tak znany jak pozostałe dwa, ale może również korzystnie wpływać na odchudzanie i zapewniać inne korzyści. Jest to dieta wysokobiałkowa.
Czytaj też:
Czy batony proteinowe rzeczywiście pomagają schudnąć?
Czym charakteryzuje się dieta wysokobiałkowa?
Jak sama nazwa wskazuje, dieta wysokobiałkowa jest planem żywieniowym, który obejmuje zwiększone spożycie białek z różnych źródeł i niskie spożycie węglowodanów.
Osoby na tej diecie są zachęcane do spożywania większej ilości mięsa, ryb, produktów mlecznych, jajek, fasoli, roślin strączkowych i warzyw bogatych w białko, takich jak szpinak i szparagi. Z drugiej strony zachęca się ich do powstrzymywania się od jedzenia chleba, makaronu, ryżu, wypieków i wysoko przetworzonej żywności.
Ponieważ nie jest to restrykcyjny plan żywieniowy, dieta wysokobiałkowa jest bardzo zrównoważona. Zwiększone spożycie białka przekłada się również na większą masę mięśniową i lepszy metabolizm. Dlatego dieta polecana jest tym, którzy chcą schudnąć i zbudować masę mięśniową.
Czytaj też:
Czy można mrozić jajka? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Co daje dieta wysokobiałkowa?
Diety wysokobiałkowe prowadzą do utraty wagi, ponieważ organizm ludzki wykonuje więcej pracy, by przeprowadzić trawienie i metabolizowanie białek niż w przypadku innych substancji spożywczych. W rezultacie spalanych jest więcej kalorii. Żołądek czuje się również pełny przez dłuższy czas dzięki pokarmom wysokobiałkowym spożywanym w tej diecie.
Dietetyk Brigitte Zeitlin powiedziała, że diety wysokobiałkowe pomagają ludziom być bardziej skoncentrowanymi, a także budować i utrzymywać silne mięśnie, nawet nie ćwicząc. Mówi się też, że ograniczone spożycie węglowodanów pomaga zmniejszyć stan zapalny w ciele, a także poprawia stan skóry.
Należy jednak pamiętać, że diety wysokobiałkowe mają potencjalne skutki uboczne. Ograniczenie spożycia węglowodanów może również odbić się na spożyciu błonnika. Błonnik odgrywa istotną rolę w utrzymaniu poprawnego przepływu pokarmu przez organizm i zdrowia przewodu pokarmowego. Kiedy w ciele jest niewiele błonnika, bardziej podatne jest ono na wzdęcia i zaparcia. Niedobór błonnika może również prowadzić do chorób przewlekłych i wyższego ryzyka chorób serca.
Eksperci zalecają najpierw skonsultowanie się z lekarzem przed wypróbowaniem diety wysokobiałkowej, mimo że korzyści zdrowotne przeważają nad jej potencjalnymi wadami.