Niestety, figura wraz z wiekiem nie zmienia. Nie rób więc sobie wyrzutów, że nie mieścisz się w jeansy z czasów liceum. Być może pamiętasz jeszcze czasy, gdy mogłaś w środku nocy jeść pizzę i nie miało to większego wpływu na twoją wagę. Po prostu w młodości mamy szybszy metabolizm. Teraz, po 30. roku życia dbanie o szczupłą figurę może być nieco trudniejsze. Trzeba zwracać większą uwagę na to, po jakie produkty sięgamy i ile kalorii dziennie spożywamy. Jeśli dodatkowo chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, trzeba naprawdę podejść do sprawy z rozwagą.
Odchudzanie po 30-tce – czy warto stosować restrykcyjne diety?
Stosowanie różnych diet cud jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie i nie ważne, czy mamy 20, 30 czy 40 lat. Restrykcyjne, głodówkowe diety na ogół wykluczają całe grupy produktów i dostarczają niewielu kalorii. W efekcie prowadzą do wyniszczenia organizmu i niedożywienia. W bonusie otrzymujemy także efekt jo-jo, a każda kolejna próba zrzucenia zbędnych kilogramów jest coraz trudniejsza, ponieważ metabolizm coraz bardziej spowalnia.
Jak schudnąć po trzydziestce? 10 skutecznych sposobów
-
Zrezygnuj z rafinowanego cukru, ale... nie zastępuj go sztucznymi słodzikami. Zawierają niewiele kalorii, jeśli w ogóle, to pewne dowody wskazują, że może to rzeczywiście zwiększyć głód, ostatecznie prowadząc do nadmiernego spożycia żywności.
-
Sięgaj po wysokobiałkowe produkty, zawierające także dużo błonnika pokarmowego. Mowa o... roślinach strączkowych.
-
Pamiętaj po probiotykach i prebiotykach. To ważne, by nasza flora jelitowa była bogata w dobre bakterie. To prosty sposób na poprawę trawienia i... humoru, ponieważ serotonina jest produkowana głównie w jelitach.
-
Staraj się wpleść w swoje życie więcej ruchu. Chodzi o czynności, które wykonujemy mimochodem. Jeździsz do pracy autobusem? Wysiądź przystanek wcześniej. Zamiast korzystać z windy, wejdź schodami. Nie pisz maila do koleżanki, przejdź się do jej biurka. Zanim zaczniesz myć naczynia, zrób kilka pompek na stojąco przy zlewie. Rozładowujesz zmywarkę? Zrób kilka przysiadów.
- Chcesz poćwiczyć, ale nie masz czasu? Świetnie! Zrób trening HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności).
- Postaraj się zapanować nad emocjonalnym podjadaniem. Przeanalizuj, w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po jedzenie. Nie potrafisz ocenić, czy zmagasz się z głodem fizjologicznym czy emocjonalnym? Dowiedz się, czym się różnią.
- Jedz mniej mięsa. Badania pokazują, że dieta wegetariańska jest nie tylko zdrowsza, ale też sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Może na start wybierz sobie 2 dni w tygodniu, w których zrezygnujesz z mięsa?
- Wybieraj zdrowe przekąski. To może być nie tylko owoc lub warzywo, ale także kilka orzechów brazylijskich, suszone daktyle lub suszone śliwki. Są napakowane składnikami odżywczymi, zawierają błonnik, a dodatkowo rewelacyjnie smakują.
- Nie rezygnuj z tłuszcz. Wybierz po prostu zdrowy tłuszcz pochodzenia roślinnego.
- Ogranicz alkohol. Zawiera mnóstwo zbędnych kalorii, a poza tym sprzyja zatrzymywaniu się wody, obrzękom, zaczerwienieniu twarzy...
Czytaj też:
Co może się stać, gdy faktycznie zrzucisz 10 kg w 14 dni?