Przestań obsesyjnie się ważyć i skończ z dietą
Waga z pewnością ma dla ciebie duże znaczenie, skoro postanowiłeś się odchudzać. Często jednak obsesyjne ważenie się może wpędzać w paranoję. Co ciekawe, może dać efekt odwrotny - brak oczekiwanych rezultatów spowoduje obniżenie nastroju, podjadanie, utratę motywacji. Zamiast więc skupiać się na liczbach, zacznij koncentrować się na zdrowszym odżywianiu.
Zastanów się, co lubisz pod względem ćwiczeń i stwórz listę zdrowej żywności, którą naprawdę uważasz za smaczną. Następnie spróbuj uczynić te rzeczy istotniejszą częścią twojego życia.
Eliminacja jednego składnika lub pokarmu nie wystarczy
Jeśli nie masz wskazań, by eliminować gluten lub laktozę, nie rób tego. Osoby będące na diecie odchudzającej często popadają w skrajności. Np. wydaje im się, że schudną bez trudu gdy ograniczą węglowodany lub tłuszcz. Eliminacja pewnych grup często prowadzi do niedoborów. Dobrze zbilansowana dieta musi zawierać wszystkie składniki odżywcze. Lepiej skup się na tym, by ograniczyć kalorie pochłaniane w bezmyślny sposób, jak: kończenie posiłku po dziecku, garść cukierków w pracy, kawa z bitą śmietaną w kawiarni.
Zadbaj o siebie
Traktujesz odchudzanie jak karę? Głodzenie się ma być nauczą, by się nie objadać? A może myślisz, że przez kilka tygodni się przemęczysz, a potem wrócisz do swoich starych nawyków? Nie widzisz, że jest to działanie autodestrukcyjne? Zamiast zadręczać się myślami, zacznij dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zrozum, że trwała zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej ma być zmianą na lepsze. Z takim nastawieniem zdecydowanie łatwiej będzie ci przetrwać chwile zwątpienia.
Kontroluj wielkość porcji
Nawet „zdrowe” jedzenie może powodować przyrost masy ciała, jeśli będziemy po nie sięgać w dużych ilościach. Niestety, zrozumienie czym jest gęstość kaloryczna i zapamiętanie, które produkty zawierają dużo kalorii w niedużych porcjach, wymaga czasu. Przykład? Orzechy, oliwa z oliwek, awokado, soczewica - to wszystko są zdrowe produkty, ale jedzone w nadmiarze będą sprzyjać tyciu.
Nie papuguj
Każdy ma inne potrzeby i preferencje żywieniowe, więc idealna dieta każdego z nas będzie wyglądać inaczej. Oczywiście - miej otwarty umysł, czytaj, sprawdzaj, co o konkretnych dietach sądzą naukowcy, lekarze i dietetycy, a następnie dokonuj mądrych wyborów żywieniowych. Dobra dieta to taka, którą możesz stosować przez całe życie.
Prowadź dziennik żywności
To nawet nie musi być notes! Aktualnie dostępnych jest tak wiele różnych aplikacji, ułatwiających monitorowanie swoich codziennych posiłków i aktywności fizycznej, że znalezienie czegoś dla siebie nie powinno stanowić problemu. Kontrolowanie tego, co się je pozwala ćwiczyć uważność. Zapobiega też emocjonalnemu podjadaniu. Jest to szczególnie pomocne, gdy po raz pierwszy chcesz zorientować się, co jesz i co może wymagać zmiany.Czytaj też:
Jeśli teraz zaczniesz się odchudzać, możesz zgubić 16 kg do Sylwestra
6 sposobów na skuteczną utratę wagi – bez głodu i efektu jo-jo
Dodano:
Masz za sobą kilka cudownych diet? Śledzisz wszystkie nowinki żywieniowe i głowisz się, jak zgubić zbędne kilogramy? A może znów dopadł cię efekt jo-jo? Podpowiadamy, jak skutecznie schudnąć i zmienić swoje nastawienie do odżywiania.