Przegląd, w którym zebrano wszystkie artykuły dotyczące związku między pierwotnym bólem głowy a witaminą D do października 2019 r., zawierał wpisy z baz danych takich jak PubMed czy Google Scholar.
Czy wystarczy suplementować witaminę D, by pozbyć się bólu głowy?
Chociaż naukowcy nie znaleźli wystarczających dowodów, aby zalecić suplementację witaminy D każdemu pacjentowi z bólem głowy, „aktualna literatura wskazuje, że witamina D może być korzystna dla niektórych pacjentów cierpiących na bóle głowy, głównie migrenowe, w zmniejszaniu częstotliwości bólów głowy, zwłaszcza dla osób z niedoborem witaminy D” – stwierdzili autorzy.
Migreny mogą trwać od 4 do 72 godzin i mogą dawać dodatkowe objawy, takie jak nudności, fonofobia, światłowstręt i przemijające objawy neurologiczne. W 2016 roku oszacowano, że prawie 3 miliardy ludzi cierpi na bóle głowy, a 1,04 miliarda – na migrenę.
Witamina D ma wiele znanych korzyści. Niedobory tego składnika mogą prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych. Według autorów aż 30-80 proc. dzieci i dorosłych na całym świecie cierpi na niedobór witaminy D.
Witamina D może kontrolować do 200 genów związanych z wieloma obszarami zdrowia, a aktywowana może zwiększyć wchłanianie magnezu w jelitach. Funkcje witaminy D obejmują ponadto redukcję stanu zapalnego, wpływ na układ odpornościowy, modulację wzrostu komórek i kontrolę układu nerwowo-mięśniowego. Według autorów jest ona również silnym przeciwutleniaczem, który przyczynia się do poprawy zdrowia mózgu.
Niedobory witaminy D są związane z zaburzeniami bólowymi, takimi jak fibromialgia, zaburzenia autoimmunologiczne, a także ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów. Nie ustalono tu jednak związku przyczynowego.
Przebieg badania
W badaniu autorzy dokonali przeglądu artykułów obejmujących badania kliniczne, obserwacyjne, przekrojowe i kliniczno-kontrolne.
Większość badań ujawniła niedobór witaminy D u pacjentów z migreną, podczas gdy niektóre inne badania wykazały normalny poziom witaminy D (poziomy w zakresie od 12,40 do 38,08 ng / ml).
Na przykład w jednym badaniu nie stwierdzono korelacji między poziomem witaminy D, białkiem wiążącym witaminę D i receptorem witaminy D a charakterystyką bólu głowy. W innym badaniu stwierdzono liniową ujemną korelację między dniami, w których wystąpił ból głowy a poziomami witaminy D w surowicy.
Jednym z konkretnych wniosków wyciągniętych z przeglądu był fakt, że duża część pacjentów z bólami głowy cierpi na niedobór witaminy D. Autorzy zauważają również, że suplementacja witaminy D wydaje się być bezpieczną formą leczenia, ponieważ nawet przy dużych dawkach (do 10 000 IU dziennie) nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych.
Naukowcy sugerują, że w przyszłości należy przeprowadzić badania nad korzyściami płynącymi z witaminy D, ponieważ obecnie nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać suplementację tej witaminy wszystkim pacjentom z bólami głowy. Suplementacja witaminy D może być korzystna dla wybranych pacjentów, jeśli stosują ją w celu zmniejszania częstotliwości bólu głowy: mowa głównie o osobach z migreną (zwłaszcza osobach z niedoborem witaminy D).
Czytaj też:
Co jest zdrowsze: surowe czy gotowane warzywa? Zdziwisz się!Czytaj też:
Bierzesz suplementy i witaminy? Naukowcy odkryli, jaka pora dnia jest na to najlepszaCzytaj też:
Lek do odrobaczania koni miał leczyć ludzi z COVID-19. Spowodował zatrucia