Naukowcy wskazują, że gdy twoje ciało broni się przed stresem, infekcją lub przewlekłą chorobą w organizmie może wystąpić stan zapalny. Taki stan wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych, w tym chorób sercowo-naczyniowych i raka. Badania dowodzą, że istnieją czynniki, które mogą zapobiec lub złagodzić stany zapalne w organizmie. Należą do nich: radzenie sobie ze stresem, utrzymanie prawidłowej wagi, włączenie do codziennej diety błonnika.
Przebieg badania
W badaniu wzięło udział 4 tys.125 uczestników w wieku 65 lat i starszych. Spożycie ilości błonnika przez każdego z uczestników notowano za pomocą kwestionariusza częstotliwości jedzenia, a poziom stanu zapalnego w organizmie oceniano w badaniu próbek krwi pobieranych od uczestników. Naukowcy przeanalizowali zależności pomiędzy spożyciem określonej ilości błonnika, a także poszczególnych rodzajów błonnika pochodzącego ze zbóż, warzyw i owoców, a występowaniem stanów zapalnych w organizmie. Zestawienie danych wskazało, że istnieje związek między spożyciem błonnika pokarmowego a poziomem stanu zapalnego. Stwierdzono również, że spożycie błonnika zbożowego wiąże się również z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Jaki rodzaj błonnika wybrać?
Ogólne zalecenia dietetyczne określają, że optymalne dla zdrowia jest spożycie 20-36 gramów błonnika dziennie. W badaniu stwierdzono, że pomocny w zwalczaniu stanów zapalnych jest szczególnie błonnik zbożowy, a nie ten zawarty w owocach i warzywach.
Źródła błonnika zbożowego
Wiele osób błonnik zbożowy kojarzy wyłącznie z miską płatków na śniadanie. Nie jest to jedyny sposób pozyskiwania tego składnika. Dietetycy podpowiadają, że błonnik zbożowy można znaleźć w takich produktach spożywczych jak:
- otręby,
- chleb pełnoziarnisty,
- owies,
- makaron pełnoziarnisty,
- brązowy ryż,
- kukurydza,
-
nasiona,
-
jęczmień.
Czytaj też:
10 najzdrowszych warzyw, które polecają dietetycy