Nie od dziś wiadomo, że nadmiar „złego” cholesterolu (LDL) – w przeciwieństwie do tego „dobrego”, czyli frakcji HDL – ma szkodliwy wpływ na zdrowie, ale wbrew pozorom najbardziej cierpią przez niego nasze szare komórki, choć w młodości większość z nas w ogóle tego nie zauważa – zwłaszcza jeśli efekty niewłaściwej diety nie odbijają się od razu na naszej sylwetce.
„Zły” cholesterol ma szkodliwy wpływ na mózg
Dopiero z wiekiem można dostrzec, że nieprawidłowy sposób odżywiania i nadmiar cholesterolu w spożywanym na co dzień pożywieniu nie tylko doprowadza do poważnych zmian w obrębie naczyń krwionośnych, ale także sprzyja powstawaniu zmian neurodegeneracyjnych, które wywołują m.in. zaniki pamięci, problemy z koncentracją lub orientacją w przestrzeni, zaburzenia funkcji poznawczych czy niekontrolowane drżenie kończyn – jak w przypadku chorych na parkinsona.
Naukowcom z Singapuru udało się niedawno odkryć, że komórkom gleju (formującym bogate w cholesterol osłonki mielinowe chroniące neurony) do poprawnego działania i przekazywania sygnałów nerwowych kontrolujących naszą mowę i zdolność do poruszania się niezbędne są białka o nazwie TDP-43, które z kolei mogą wpływać na metabolizm cholesterolu w mózgu.
Jaki jest związek pomiędzy nieprawidłowym cholesterolem a zmianami neurodegeneracyjnymi w mózgu?
U większości osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) oraz około 45 proc. chorych na otępienie czołowo-skroniowe (FTD) TDP-43 nie działa prawidłowo i zaczyna tworzyć toksyczne zmiany nie tylko w neuronach, ale także w niektórych komórkach gleju w centralnym układzie nerwowym (oligodendrocytach).
Badacze sugerują, że zastosowanie leków umożliwiających poprawę funkcjonowania komórek z niedoborem TDP-43 poprzez doprowadzenie do prawidłowego poziomu cholesterolu przywraca ich zdolność do utrzymywania osłonki mielinowej i może zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian neurodegeneracyjnych.
Nowy sposób na walkę z demencją, parkinsonem lub alzheimerem
Nowe odkrycie dotychczas potwierdziły jedynie badania na myszach laboratoryjnych, ale zdaniem naukowców innowacyjna metoda wkrótce może pomóc milionom ludzi cierpiących na zaburzenia neurologiczne, które towarzyszą m.in. demencji starczej, chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, czy stwardnieniu zanikowemu bocznemu (ALS).
Szczegółowe wyniki badań naukowych na ten temat są dostępne na łamach czasopisma „Journal of Cell Biology” (JCB).
Czytaj też:
Co świadczy o zbyt wysokim poziomie cholesterolu? 10 nieoczywistych objawówCzytaj też:
10 największych bomb cholesterolowych. Ta lista może was zaskoczyćCzytaj też:
Sok z tych owoców obniża poziom cholesterolu. Jakie właściwości ma egzotyczne noni?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.