Na początku listopada Główny Inspektor Sanitarny poinformował o usunięciu ze sprzedaży mąki żytniej razowej typu 2000 wyprodukowanej przez firmę Radix-Bis. Państwowa Inspekcja Sanitarna wszczęła postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. W toku prowadzonych działań ustalono, że inna partia mąki wytworzona przez to przedsiębiorstwo również nie nadaje się do spożycia.
Jaką mąkę GIS wycofał ze sprzedaży?
Ostrzeżenie wydane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczy mąki żytniej razowej typu 720. Przeprowadzone badania dowodzą, że produkt może być skażony ochratoksyną A i w związku z tym stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Jego spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. Zastrzeżenia GIS budzi partia mąki o numerze 11.01.2025. Data minimalnej trwałości to 11.01.2025 rok. Warto przypomnieć, że producentem wyrobu jest przedsiębiorstwo Radix-Bis Sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Gerberowej 22 w miejscowości Rotmanka (kod pocztowy 83-010) Proces wycofywania produktu z rynku nadzorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Klienci, którzy zakupili skażoną mąkę są proszeni o jej wyrzucenie lub oddanie do sklepu.
Jak ochratoksyna A działa na organizm?
Ochratoksyna A to toksyna wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium. Związek nasila stany zapalne i sprzyja namnażaniu się wolnych rodników w organizmie. Ich nadmiar osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko występowania infekcji, a także wielu innych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca czy udar mózgu. Poza tym ochratoksyna uszkadza nerki i zaburza funkcjonowanie poznawcze. Wykazuje też właściwości rakotwórcze. Innymi słowy, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób nowotworowych, takich jak na przykład rak wątroby i nerek.
Czytaj też:
Dr Anna Dańska-Bidzińska: Rośnie liczba zachorowań na raka trzonu macicy. Można temu zapobiecCzytaj też:
Toksyny w popularnej mące. Produkt zagraża zdrowiu. Sprawdź, czy masz go w kuchni