Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał publiczne ostrzeżenie w sprawie mąki żytniej typu 720 marki Szczepanki wyprodukowanej przez Młyny Szczepanki Sp. z o.o. Decyzja o wycofaniu wyrobu ze sprzedaży została podjęta po przeanalizowaniu wyników badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wykazały one, że mąka nie spełnia ustalonych wymogów jakości i zawiera zbyt duże ilości związku o nazwie ochratoksyna A. Jego poziom znacznie przekracza dopuszczalne normy. W związku z tym staje się toksyną, która wywiera negatywny wpływ na organizm i szkodzi zdrowiu.
Mąka żytnia – szczegóły wycofanej partii
Niedopuszczalny poziom ochratoksyny A wykryto w jednej z przebadanych partii mąki. W udostępnionym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny zamieścił więcej informacji na temat wadliwego wyrobu:
Produkt: Szczepanki Mąka żytnia typ 720, masa netto 1 kg
- Numer partii: 21.12.2024 10:30:30 C/L1
- Data minimalnej trwałości: 21/12/2024
- Producent: Młyny Szczepanki Sp. z o.o., Szczepanki 3, 86-320 Łasin
Skażona mąka została natychmiast wycofana ze sprzedaży. Klienci, którzy ją zakupili są proszeni o wyrzucenie produktu. Jego spożycie niesie bowiem za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia. Może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek. Nasila stany zapalne i sprzyja namnażaniu się wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia tkanek. Zwiększają też ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak na przykład miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, cukrzyca czy zawał mięśnia sercowego.
Kolejna mąka żytnia wycofana ze sklepów
Warto wspomnieć, że produkt marki Szczepanki to nie pierwsza mąka żytnia usunięta ze sprzedaży w ostatnim czasie. Kilka dni temu ten sam los spotkał wyrób firmy Radix-Bis z siedzibą w miejscowości Rotmanka. Powodem, dla którego wycofano ją z rynku również było przekroczenie dopuszczalnych poziomów ochratoksyny A.
Czytaj też:
Już wiem, jak kupić dobre mandarynki w sklepie. Zwracam uwagę na cztery cechy owocówCzytaj też:
W Biedronce kupuj tylko taki chleb. To najzdrowsze pieczywo zdaniem dietetyka